Mesajı Okuyun
Old 01-01-2008, 17:16   #7
Av.Nesrin

Varsayılan Borçlulara serbest meslek kazanç makbuzu kesiyor musunuz.

Müvekkilinizden ücretinizi aldıysanız serbest meslek kazanç makbuzunuzu o tarihtekesmelisiniz.Mesela danışmanlık ücreti alıyorsunuz aldığınız tarihte makbuzunuzu kesmelisiniz, veya müvekkilinizin icra takipleri vardır diyelim ki dosyaların her birinin hitam olmasını beklemeli, makbuzu da o tarihte kesmelisiniz.Tarihlerin birebir aynı tarih olması gerekmiyor diye biliyorum. Benim bu soruyu size sormamdaki maksat ise şudur. Bilindiği gibi dosyalardan tahsil ettiğimiz yasal vekalet ücretlerimizi gelir olarak zaten gösteriyoruz, borçlulardan tahsil ettiğimiz.Ancak Vergi Dairesi en azından Ankara'da bir kaç arkadaşım dava açmak zorunda kaldılar.Vergi Dairesi borçlulardan alınan yasal vekalet ücretlerine de makbuz kesilmesi gerektiği, görüşünde , Yani aramızda ne bir mal ne bir hizmet sözleşmesi olmayan 3. kişi konumundaki borçlulara makbuz kesmeliyiz ve devlet de bu rakam üzerinden % 18 KDV almalı. Bu soru tüm meslektaşlara yöneltilmiştir.Borçlulara makbuz kesiyor musunuz.En azından bu uygulamanın benim yukarıda izah ettiğimden başka bir anlamı var mı.Bilgisi olan paylaşırsa çok memnun kalacağım.Herkese iyi yıllar