Mesajı Okuyun
Old 23-02-2011, 16:44   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan lawyer6534
Değerli meslektaşlarım vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Bana adli yardımdan bir boşanma davası geldi.
Taraflar bu konuda anlaşmışlar çocukaları yok ve birbirlerinden harhangi bir talepleri de yok. Davayı açmadan önce protokol yapmak istiyorum ancak davalı taraf şehir dışında oturuyor. Bundan dolayı tam olarak nasıl hareket edeceğimi bilmiyorum.
1- Protokol yapmadan davayı açarsam dava nasıl ilerleyecek.
2- Dava dilekçem nasıl olmalıdır. Dilekçemde müvekkilimin herhangi bir talebi olmadığını yazarsam ve sonra davalı taraf bunu kabul etmeyip talepte bulunursa ne olur.
3- Davalı taraf burda olmadan kendisini protokole nasıl dahil edebilirim, ya da ekleme imkanım var mı?
ve son olarak
; Adli yardım dosyası olduğu için harç, masraf, yargılama giderleri ve vekalet ücreti ile ilgili pek bir bilgim yok.

Bu konularda yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

1-Protokol yapmadan anlaşmalı boşanma davasını açabilirsiniz.Duruşma gününde veya daha önce sunma imkanınız olursa protokolü sunarsınız.
2-Dilekçede tarafların boşanma ve diğer tüm hususlarda anlaştığını belirtirseniz sorun olmaz.Davalı tarafla bence görüşmeyi deneyin, tüm hususlarda anlaşma olmazsa davaya çekişmeli olarak devam edilebilinir diye düşünüyorum.
3-Protokolü sonra ekleyebilirsiniz.Görevlendirme yazınızda da belirtiliyor aslında tüm yargılama giderlerini müvekkilinizden talep edebilirsiniz.Dava dilekçesi,vekaletname,harç makbuzu ve serbest meslek makbuzu ile birlikte vekalet ücretini barodan talep edebilirsiniz.

Ben bu gibi durumlarda davayı çekişmeli olarak açmayı tercih ediyorum.Daha sonra taraflar arasında anlaşmalı sağlanırsa protokolü dosyaya sunup bu şekilde devam ediyorum.Tabii bu durumda tanık dinletmeniz gerekecek.