Mesajı Okuyun
Old 23-02-2011, 16:38   #2
ncoban

1-Protokol yapmadan dava açarsanız o takdirde davanızı anlaşmalı boşanma davası olarak değil evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası olarak açmalısınız;ancak davanın herhangi bir aşamasında taraflara yine anlaşmalı boşanma protokolü imzalatarak davayı o celse bitirebilirsimiz.
2-Boşanma davası dilekçenizde tarafların neden boşanacakları konusunu açık aık anlatmanıza gerek bulunmamaktadır.Bu konuyu duruşmalar sırasında da açıklayabilirsiniz.Karşı tarafın duruşma sırasında istekleri olursa bu istekleri doğrultusunda mahkeme araştırma yapacak kanıt arayacak ve davanız da buna paralel olarak uzayacaktır.Ancak;karşı tarafın ben şimdi hiçbir şey istemiyorum diyerek duruşmanın her safhasında karşınıza şunu da istiyorum bunu da istiyorum şeklinde taleplerle gelme ihtimalini de hiçbir zaman göz ardı etmeyin.
3-Davalı taraf bulunduğunuz yere gelmeden bir protokol hazırlayarak bunu mahkemeye sunamazsınız.Çünkü hazırlamış olduğunuz protokolü her iki tarafında imzalaması ve daha sonra duruşmaya gelerek protokoldeki maddelerde hiçbir değişiklik olmadığını ve altındaki imzanın kendilerine ait olduğunu kabul etmeleri gerekiyor.
4-Davayı açarken,dava dilekçenizin en üst sağ köşesine ve talep bölümüne adli müzaharet talebinizin olduğunu mutlaka belirtin.Davayı açarken harç yatırmazsınız;ancak eğer mahkeme duruşma sırasında adli müzaharet talebinizi kabul etmez ise size vereceği süre içerisinde dava harcını tamamlamanız gerekmektedir,tamamlamazsanız davanız açılmamış sayılır.Eğer mahkeme adli müzaharet kararı verirse o takdirde davanın hiçbir aşamasında herhangi bir harç yatırma yükümlülüğünüz söz konusu değildir.Vekalet ücretini baro size ödeyecektir,onun dışıdna bildiğim kadarı ile mahkemece hükmedilen vekalet ücretini ancak taraflar size öderse alabiliyorsunuz,baro ayrıca o ücreti ödemiyor.
umarım yardımcı olabilmişimdir.iyi çalışmalar.