Mesajı Okuyun
Old 21-06-2007, 13:01   #3
uSaRe01

Ben de Sayın Av.Can Bey'in yorumuna katılıyorum.Burada sözleşmenin feshi suretiyle iş akdinin sona erdirilmesi gerekir,istifa halinde tazminat hakkı kaybedilir diye düşünüyorum.Bu konuda tam olmasa da Yargıtay 9.H.D. 28.12.2004 tarih ve 213-1975 sayılı kararı size ışık tutabilir.Bu kararda müvekkilimiz, hastanede çalışmakta iken sağlık bakanlığı sınavını kazandığı için ilk önce "sağlık bakanlığı sınavını kazandığını" beyan ederek istifa dilekçesi vermiş, bu dilekçeye 08.01.2004 tarihinde işten ayrılması uygundur ibaresi şerh düşülerek müvekkile ayrılma tarihi verilmiştir. Ancak müvekkil, bir hafta sonra "evlilik nedeniyle işten ayrılmak istediğini" beyan eder bir dilekçe daha vermiş, bu ikinci dilekçeye de "sağlık bakanlığı sınavını kazandığı için" işten ayrılmak istediği ve 8.1.2004 günü ayrılmasının uygun olduğu yönünde şerh verilmiştir.Açılan dava müvekkilin istifa ettiği gerekçesiyle reddedilmiştir.

Yargıtayın buradaki yorumu şu şekildedir:

İstifa dilekçesinin davacıyı bağlaması için istifa tarihinin her iki taraf için tereddüte mahal bırakmayacak açıklıkta olması,iradelerin uyuşması gerekmektedir.
Davacı 29.11.2003 günü evlenmiş, 5.1.2004 tarihli dilekçeyle evlilik nedeniyle işten ayrılmak istediğini beyan etmiştir. İşveren 8.1.2004 tarihinde davacının işten ayrılmasının uygun olacağını belirttiğine göre 8.1.2004 tarihine kadar taraflar arasında iş sözleşmesinin devam edeceği, başka bir anlatımla dolaylı bir ihbar süresi tanınmıştır.
İşveren şarta bağlı olarak işçinin ilk dilekçesini kabulü geçerli bir irade uyuşmasını göstermez. İşçinin ileri bir tarihe yönelik bir talebi bulunmamaktadır.Bu durumda ikinci verilen dilekçeye üstünlük tanımak gerekir.Yasa koyucu yasadan doğan hakkı işverenin kabulüne bağlamamıştır.
Kıdem tazminatına hükmedilmesi gerekmektedir.

Buradan özetle, istifa halinde tazminat hakkının olmadığı,ancak yasada sayılı gerekçeler çerçevesinde iş akdinin sona erdirilmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanılacağı yorumunu çıkarmaktayım.

Şu anda ictihat programım ve tarama makinam çalışmadığı için yargıtay ilamını burada sunamıyorum bu nedenle özür dilerim.Lüzumu halinde faks numarası verildiğinde faks çekebilirim.

Saygılar..