Mesajı Okuyun
Old 26-05-2007, 17:01   #11
Av.Özgür Çetin

Sayın Muzaffer DOĞAN…

Sizin büronuza 25 yıldır insanlar gelmiş şöyle bir yardıma gereksinimimiz var demişler sizde bir fikir üretim faaliyetine girerek okumuşsunuz araştırmışsınız üretiminize düşünce ve kişiliğinizi katmışsınız ve bir çok ürün ortaya çıkarmışsınız daha sonra bu ürünlerinizi dış dünyada uygulamaya koymak için maliyet hesabı yapmışsınız yani dava masrafı veya iş masrafı çıkartmışsınız ayrıca buna benim tabirimle işletme sizin tabirinizle büro giderlerinizi eklemişsiniz bunlar haricinde birde vekalet ücreti adı altında asgari ücret tarifelerimize de bakarak ürettiğiniz ürünün değerini belirlemişsiniz ve müvekkillerinizden bu masraf ve ücretleri almışsınız daha sonra planlı ve programlı bir şekilde konu dava ise duruşmalara girmişsiniz sözleşme ise yapmışsınız icra ise hacize gitmişsiniz vs vs.ve kontrollü bir şekilde insanların sorunlarını çözmüşsünüz tahakkuk eden vergilerinizi yatırmışsınız bütün bunlara dış dünya ve bilim ayrıca vergi dairesi ticari iş diyor ben müvekkile müşteri yaptığımız işe ticaret derken ayıp ve kötü bir şey demedim.Bence durum bu..

Ayrıca artık sadece sizin tarzınız gibi büronuza insanların gelmesi sizden yardım istemesi şeklinde de işler yürümüyor bazen sizden istenilen işler kendi yeteneğinizi yada gücünüzü aşıyor yani bir organizasyona ihtiyaç duyuluyor.Bu nedenle avukatlar ortaklıklar kuruyor veya yanlarında yardımcı avukat stajyer av.çalıştırıyor.Amaç kimi zaman işletme giderlerini düşürmek kimi zaman örneğin benim gibi büyükşehirler de avukatlık yapanlar için yardımlaşma ve birlikte hareket ederek işlerin üstesinden daha rahat gelebilmek.Bu bile bana göre bürosu olmasa dahi bir avukatın kendi başına ve birey olarak bir işletme olduğu kurulan organizasyonunda ticari bir organizasyon olduğunu düşündürüyor.

Bol karlar sözüne gelince ve neyi alıp sattığıma gelince bir şey alıp satmıyorum yukarıda anlattığım gibi ticaret sadece alım satımdan ibaret bir şey değildir..Ayrıca ben bunları bol kar ettiğim veya edeceğim için de söylemedim CMK dahil mücadeleden gelen halende mücadelenin içerisinde bir avukatım.Ben benim gibi düşünen arkadaşların görüşünü ve gelişen değişen dünyada genç meslektaşlarımıza devlet memurluğu haricinde yapılan her işin ticari iş olduğunu serbest iş yapmanın zorluğunu acımasızlığını anlatarak serbest piyasada ve yakın gelecekte avukatlık mesleğinin daha iyi olması diğer meslek dalları karşısında dimdik ayakta durabilmesi için her zaman tartışılan bir konuda fikirlerimi söyledim..