Mesajı Okuyun
Old 10-01-2007, 16:46   #10
Av Ahmet Bük

Sevgili Meslektaşlarım

Bir arkadaşımız "yanlış ama güzel" ifadesini kullanmıştır. Herhalde yanlış olan Kamu avukatının (böyle bir avukatlık aslında yoktur belki kamu davalarına bakan avukat denilebilir) vekalet ücretini limitsiz almasına yönelik İdare mahkemesinin kahramanca verdiği karar olmalıdır. Fakat iş Kamu davalarına bakan avukatının sorumluluğuna gelince "ne yapalım sen baştan kabul ettin yapacak bir şey yok" denilmek suretiyle rahatlıkla zaten kısık olan sesleri tamamıyle kesilir. Hatta 1.000 YTL civarı her ay bir maaşa da sahiptirler. daha başka ne isteyebilirler ki?
Neyse Asıl mevzu şudur. Kamu davalarına bakan avukatlar tarafından devletin emanet kasasına daha sonra (vekalet ücretini kazanamadığı yıllar için) biriktirilen vekalet ücretlerinin belirli bir limitle ödenmesi hususunda ki yasa 2 Şubat 1929 tarih ve 1389 sayılıdır. Ama ne yasa öyle böyle değil. değiştirilemez, zımnen veya sarahaten kaldırılamaz. Özel, Genel yasa uygulamaları bu hususta tartışılmaz. Hukuk Fakültesinde 1. sınıfta öğrendiğiniz bu uluslararası normlar, temel hukuk prensipleri ancak buraya kadar gelebilir. Daha ileriye gidemez. Çok yaşlı da olsa taptazecik her daim yaşar. Bu nedenle arkadaşımızın yanlış ama güzel kelimeleri "yanlış ve imkansız" olarak bence düzeltilmelidir. 1167 sayılı Avukatlık Yasasına bir iki kelime eklemek suretiyle bence bu husus tamamıyle ortadan kaldırılabilir. 1389 kalkmayacağına göre 1167'ye şu ibare konulabilir. "Kamu davalarına bakan avukatlar aslında avukat değildir."
Kamu davalarına bakıyor diye bir avukat memur olmamalıdır. avukatlıkla memuriyet aynı yerde yer almamalıdır. Hiç bir avukat bağımlı olmamalıdır. Buna bütün hukukçular karşı olmalıdır. Uygulamaları ise reddetmeleri ve birbirlerine yardım etmeleri gerekir.
Bu arada Danıştay Dairesinin her cümlesi hukuk dolu bozması Zonguldak idare Mahkemesince ısrar kararı verilmek suretiyle Danıştay Dava Daireleri Genel kuruluna gönderilmiştir.
Bu arada mevzu davayı açanlardan bir taneside benim.
Avrupa İnsan (Avukat) Hakları Mahkemesinden aleyhime bir karar almadan davadan geri adım atmayacağım.