Mesajı Okuyun
Old 15-09-2011, 17:08   #1
Av. Caner Arıcı

Varsayılan İş mahkemesi - dosyaya henüz vekaletname sunmadan ve davalıların yokluğunda kararın vekile tefhimi - temyiz süresinin başlangıcı?

Sevgili meslektaşlarım; başıma gelen ilginç bir durum hakkında bir sorum olacak..

Bilindiği üzere iş mahkemelerince verilen kararlar tefhim, karar tarafın yokluğunda verildiyse tebliğden itibaren 8 gün içerisinde temyiz edilebiliyor..

Olay: Davalı vekili olduğum davada yargılama devam ederken müvekkilim vefat etti ve böylece vekalet görevim son buldu.. Daha sonra mirasçılar dahili dava edilmiş ancak tebligatlar muhtara yapıldığından haberleri olmamış..

Bir süre sonra bilirkişi raporu ve ıslah dilekçesi -ölen kişinin vekili sıfatıyla- tarafıma tebliğ edildi.. Duruşmaya da 4 gün kalmıştı.. Taraflar bu süre içerisinde bana vekaletname veremediler.. Kendileri duruşmaya gelmediler, ben vekaletnamem olmaksızın duruşmaya katıldım, vekilliğimin son bulduğunu, tebligatın usulsüz olduğunu, süre verildiğinde vekaletname ibraz edeceğimi vs.. beyan ettim; ancak mahkeme o gün kararını verdi.. Kısa kararda da gerekçeli kararda da "davacı ve davalılar vekilinin yüzüne karşı..." diye yazıyor..

Soru 1: Bu durumda temyiz süresi ne zaman başlar? Vekaletnamem olmadığı halde karar tefhim olunmuş olur mu? Ben gerekçeli kararın dahili davalıların kendilerine tebliğinden itibaren başlayacağını düşünüyorum!!

Soru 2: Dahili davalılar karar verildikten sonra bana vekaletname verdiler.. Gerekçeli karar tebliğ edildikten sonra süresinde tehiri icra talepli olarak temyiz ettim ve icra dosyasına sunmak üzere derkenar talep ettim.. Bu arada kararı veren hakimin yerine başka bir hakim atandı.. Yeni atanan hakime konuyu izah ettim, dosyayı inceledi ancak temyizin süresinde olup olmadığı ve derkenar verip veremeyeceği konusunda bir karara varamadı (içinden çıkamadı!), bir iki gün konuyu araştırdıktan sonra haber vereceklerini söyledi.. 1. soruyla bağlı olarak, bu konudaki fikriniz nedir?

Saygılarımla...