Mesajı Okuyun
Old 12-02-2007, 00:56   #3
mutlakadalet

Alıntı:
Yazan sevalce_85
bir de neden iktisatçıların hakimlik sınavına girmesine bu kadar tepki oluyor anlanıyorum.sonuçta y.ö.k' ün belirlediği ortak dersleri görüyoruz.mesela:idari hukuk,ticaret hukuku,adli..... ve şuan yazamadığım bir çok ders görüyoruz

Seval hanım, belki bu yanıtı duymaktan sıkıldınız. Belki bu yanıtın anlamsız olduğunu düşünüyorsunuz. Yine de size aynı yanıtı vermek zorundayım. Hukuk nosyonuna sahip olmayan kişilerin hakimlik yapmalarında, ciddi sorunların doğma ihtimali yüksektir.

Diyelim ki; eczacılık okuyan bir kişi, tıp fakültelerinde görülen derslerin bazılarını eğitim sürecinde alıyor. Eksik olan derslerini de, kendi gayretleriyle tamamlayıp, TUS'a giriyor ve beyin cerrahı oluyor. Şahsım adına söylüyorum: "Eğer ki; beynimde bir tümör olmuş olsa ve ameliyat masasına yatacak olsam, bu kişinin beni ameliyat etmesini istemezdim." İşte, hukuk alanının beyin cerrahlığını da hakimler oluşturur. Bu bakımdan, bu mesleğe de bu işin mutfağında yer almış kişilerin gelmeleri, daha sağlıklı kararların verilmesi bakımından uygun olacaktır.

Alıntı:
ve ben yıllardır bu mesleğin hayaliyle yaşadım.yıllarca çalıştım.

Keşke, o zaman iktisat yerine hukuk fakültesini yazsaydınız.