Mesajı Okuyun
Old 18-02-2007, 00:56   #6
Av.Suat Ergin

Varsayılan Katkı

T.C.
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2002/3181
K. 2002/3965
T. 26.2.2002
• HACZİ CAİZ OLMAYAN MALLAR VE HAKLAR ( Emekli Sandığınca Ödenecek Sosyal Yardım Zamlarının Haczedilememesi )
• HACZİ KISMEN CAİZ OLAN MALLAR VE HAKLAR ( Dul Yetim Maaşının Borçlu Ailesi Efradına Tahsis Edilen Para Olması Nedeniyle Kısmen Haciz Konulabilmesi )
• EMEKLİ SANDIĞINCA ÖDENECEK SOSYAL YARDIM ZAMLARI ( Haczinin Caiz Olmaması )
• DUL YETİM MAAŞININ HACZİ ( Haczinin Kısmen Caiz Olması )
2004/m.82,83
5434/m.Ek.3
ÖZET : Emekli Sandığınca ödenecek sosyal yardım zamları haczedilemez. ( örneğin aile ve çocuk yardımı, yakacak zammı gibi maaşa eklenen farklar gibi paralar )Ancak bu neviden olmayan dul yetim maaşı, borçlu ailesi efradına tahsis edilen bir para olması itibariyle borçtan mesuliyetleri halinde mirasçıların maaşlarını İİK' nun 83. maddesi uyarınca haciz konulmasına yasal bir engel yoktur.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : İİK' nun 82. maddesi haczi kabil olmayan İİK' nun 83. maddesi ise kısmen haczi caiz olan şeyleri düzenlemiştir. İİK' nun 83. maddesine göre ise maaş, tahsisat her türlü ücretler irtifa hakkı ve hasılatı emekli maaşları ve sandık tarafından belli aralıklarla ödenen sair iradlar anılan maddedeki esaslar dahilinde kısmen haciz olunabilir. Hak sahibine toplu biçimde bir defada yapılan ödemeler anılan maddede sayılanlar arasında değildir.

5434 Sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda haczedilemeyecek şeyler belirlenmiştir. 2363 sayılı kanunla 5434 sayılı kanuna eklenen ek madde 3' e göre, Emekli Sandığınca ödenecek sosyal yardım zamları haczedilemez. ( örneğin aile ve çocuk yardımı, yakacak zammı gibi maaşa eklenen farklar gibi paralar )Ancak bu neviden olmayan. Dul yetim maaşı borçlu ailesi efradına tahsis edilen bir para olması itibariyle borçtan mesuliyetleri halinde mirasçıların maaşlarını İİK' nun 83. maddesi uyarınca haciz konulmasına yasal bir engel yoktur. Mercice bu kurallar ışığında şikayetin çözümlenmesi gerekirken İİK' nun 82/10 madde hükmü gerekçe gösterilerek istemin reddi isabetsizdir.

SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile merci kararının yukarıda açıklanan nedenle İİK.366. ve HUMK.428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 26.2.2002 gününde oybirliğiyle karar verildi.