Mesajı Okuyun
Old 13-03-2006, 19:19   #4
Av.Suat Ergin

Sayın hsc22

Hukukçu olmamanıza rağmen, gazetede hukuk köşesi hazırlamanız ve vatandaşın hukuki sorunlarına çözüm aramanız benim gibi, diğer meslektaşların da tuhafına gitmiştir.O nedenle yanıt verilmemiştir. Çünkü sizin buradan taşıyacağınız bilgilerle o değirmen dönmez. Dolayısıyla vatandaşa yanlış bilgi verip, mağdur olmasına yol açabilir(sin)iz. Yine de çok ısrar ettiğiniz için sorunuza yanıt vereceğim. (Gazetede ismimin yayınlanmaması koşuluyla)

Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası'nın Geçici 4 üncü maddesinin ilgili bölümünü aktarıyorum:

"Kredi kartı borçlusunun bu maddenin birinci fıkrasına uygun olarak alacaklıya müracaat etmesi ve yapılan ödeme planı doğrultusunda taksit tutarlarını ödemesi şartıyla, halihazırda yapılmış işlemler baki kalmak kaydıyla icra işlemleri durur, İcra ve İflas Kanununda belirtilen süreler işlemez."

Borçlu, Banka ile taksitlendirme sözleşmesi yapmışsa bu belgeyi mahkemeye ibraz ederse M.B.B. davası da duracaktır. Taksitlerden birisi ödenmezse, alacaklının talebiyle kaldığı yerden yürüyecektir. Yasa yeni olduğu için örnek bir uygulamaya rastlamadım. Ancak yasanın metninden bu anlaşılmaktadır.

Saygılarımla