Mesajı Okuyun
Old 27-02-2002, 18:16   #1
Serdal Tanhan

Varsayılan Türk Vatandasligindan Gönullu Cikma

Ben 1969 yilindan beri Isvecde ikamet etmekteyim. 1988 yilinda dönemin Basbakani Turgut Özalin bir sözuyle " Benim vatandasim disarda isini yurutsunde nasil yaparsa yapsin, ama yurda döndugunde eger herhangi bir siyasi sucu yoksa hicbir isleme tabi tutulmaz" dan hareketle. Isvec vatandasligina muracat ettim. Onlarda 3 ay gibi bir zamanda verdiler. Ve Turkiye sinirlari icinde Turk vatandasi oldugumuda ayrica belirttiler. Bende pasaportumu (Isvec) aldikdan kisa bir muddet sonra Turk konsolosluguna Turk pasaportumu uzatmak icin gittim. Ve orada benim Isvec vatandasi oldugumuda görduler. 13 yildir herhangi bir uyari almadim. Eylul 2000 yilinda da Turk vatandasligindan cikmak icin muracat ettim. Benim hesaplarimda Turk vatandasi olmayacagim ama tum haklarimida bana verilecek Pembe kartla koruyacaktim. Dün (31.07.2001) de konsoloslukdan Türk vatandasligindan cikma belgemi aldim. Akabinde Pembe kartimi da istedim. Ama konsoloslugun bana vermis oldugu cevap negatifdi, Gerekceleri ise vatandaslikdan kendi istegimle cikmistim. Siz sayin hukukcular bu konuda ne dusunmektesiniz, ne yapmam gerek. Vatandaslikdan cikma belgemde ise Vatandaslik kanununun 403 maddesi, 20 bendine dayanilmakta.
Saygilarimla
Mustafa Serdal Tanhan
tanhan@galatasaray.com