Mesajı Okuyun
Old 19-09-2007, 16:00   #188
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
MERYEM VATANSEVER sızce bu ulkede oss ye gırmeden unıversıteye gırılebılıyor mu?ben konuyu oss ıle ırtıbatlandırmaya calısmadım konu zaten oss ıle DOGRUDAN alakalı,ben sadece bu konu hakkında yorum yaparken tartısmanın cıkıs nedenını dusundum ve konuyu temelden degerlendırmeye calıstım,oss de devlet unıversıtelerıne gırmek ıcın yeterlı puanı alamayan parası da olan ogrencıler vakıf unıversıtelerını ayakta tutanlardır,bu konunun oss yle alakasının olmadıgının dusunulmesı tuhafff!!

Sayın VATANSEVER, Bu konuda yazmayacağım dememe rağmen bana yazdırttığınız için öncelikle teşekkürler

Özel/Devlet ayrımında ÖSS'yi ölçüt görüyorsanız gelin birde olayın şu yönünden bakmayı deneyin.

Ben 1993-96 yılları arasında Diyarbakır'ın X okulunda Lise eğitimimi gördüm (diğerlerinden şanslıyım o döneme göre en iyi lise) Bölgedeki siyasi kaostan dolayı öğrenciler okula , hocalar derslere giremiyordu, (Tanrım o günleri bir daha yaşatmasın) haliyle öğretmen açığı ve diğer eğitim sorunları öğrencileri tamamiyle etkiliyordu. ingilizce dersimize Resim hocası, Edebiyat dersine tarih hocası gelecek kadar sıkıntılı bir dönemdi!. okul ve şehirde yaşanan siyasi kaos haliyle öğrencileri olumsuz yönde etkiliyordu, verilen eğitiminde pek sağlıklı olmadığınıda dikkate alacak olursak okul öğrencilerinin bir çoğunun aoöbp bir hayli düşüktü, mesela benim 2.56 diploma notum vardı.

Okumayı istemiyor, nefret ediyorduk çünkü hergün yeni bir olay yeni bir eylem, kan, şiddet!!!Bu şartlarda verdiler elimize diplomayı, evet mezun olduk ama bilinç ve bilgi sıfırdı...

Aradan yıllar geçti Üniversite okumam gerektiğini ve Okuyacağım bölümün Hukuk Fakültesi olması gerektiği kanaatine vardım bir kaç yıl dersaneye gittik haliyle olmayan alt yapıyı hazırlamak ve ÖSS'ye hazırlanmak adına, iyide bir grafik çiziyordum her deneme sınavı bir diğerinden iyi her gün bir diğerinden daha iyi...

Sınava girdim bayağı iyi yaptığıma inanıyorum, ham puan iyide orta öğrenim başarı puanı eklenince diğer adaylar ile aramda uçurum oluyordu. benden 10 soru eksik yapan bile benden daha iyi puana sahip oluyordu. yılmadım diğer sene tekrar çalıştım daha iyi yaptım ama yine aynı hüsran -orta öğrenimin düşük sen giremezsin üniversiteye! Dediler.

Peki neden düşüktü ? bu benim mi suçumdu? yoksa Eğitim sistemindeki aksaklıkların mı ? şimdi Sayın VATANSEVER sizi bilmiyorum ama varsayalım ki, İstanbul'un çok iyi bir kolejinden mezunsunuz, aldığınız eğitim ilkokuldan beri sizi üniversiteye hazırlama amacıyla yapılıyor. peki burda yokmu adaletsizlik, bir hukukçu olarak soruyorum size...

Ama sizde bi yerde haklısınız ülkemiz için her zaman söylediğim bir söz var. "Hakkın olmadığı yerde, haktan bahsetmek hakka karşı yapılmış en büyük haksızlıktır."

ÖSS'yi ölçüt olarak görüyorsanız birde gelip benim penceremden manzaraya bakmaya ne dersiniz ?

Şimdi ben idealim olan Hukuk Eğitimimi almak için (imkanlarım el verdiği için) Özel Üniv'e girdiysem, ima etmeye çalıştığınız gibi sizden çok mu aşşağıda bir İQ'ye sahip olduğum anlamına mı geliyor ? ÖSS'de benden yüksek puan alıpta Hukuk Fakültesine girmiş bir kişi ile aramda ne kadar fark var bilemiyorum zaten burda sorgulanması gereken Vakıf üniversitesini seçenler değil, sistemin kendisinin sorgulanması gerekiyor!Bence Özel Üniv için sorgulanması gereken ÖSS'dir demeniz yerine biraz daha öncesine gidin, Eğitim sistemini en başından sorgulayın...Saygılarımla...