Mesajı Okuyun
Old 06-10-2009, 17:52   #10
yeldakullap

Merhaba Arkadaşlar,
Öncelikle paylaşımlarınız için teşekkürler..Ege arkadaşımızı tanıyor olmalıyım ancak soyadı olmadığı için çıkaramadım. İzmir barosu yaklaşık 10 yıl kadar önce bu konuda çalışma başlatan bir kurum.. Ben izmir barosu Kent ve Çevre komisyonunda başlamıştım çalışmalarıma..Birlikte çok şeyler yaptık.. Arkadaşlar artık açılan davalar kazanılıyor ..Onlarca yargıtay kaarı var bu konuda. Ancak artık bu soruna köklü bir çözüm gerekiyor. İzmir'de Türkiye çapında çalışmak üzere baz dur platformu kuruldu. Maalesef yaz tatili ile birlikte uzun zamandır çalışmalarımıza ara verdik. Ancak kısa zamanda toplanmayı planlıyoruz. Baz dur platformunun amacı davalar açmak değil bu soruna köklü bir çözüm bulmak aktivist arkadaşları manevi olarak desteklemek gerek eylemlerler, gerek basın açıklamaları, paneller vs yolu ile insanların duyarlılıklarına yanıt verecek ve soruna çözüm bulacak yönetmeliğin oluşturulması. Biz baz dur grubu olarak , muhtarlara beledeyilere yani yerel yönetime önemli bir yetki verilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bizi temsil eden yerel kuruluşların bu konuda karar verme insiyafitifi olmalı kanımızca. Ayrıca çocukların yaşlıların hastaların hamile bayanların vs yaşadığı toplu alanlarda ( hastane, kreş, okul vs) ve meskun mahale baz istasyonu kurulmamalı.. 3 G sistemine geçilmesi ile birlikte baz istasyonunun gücünün 10 katına çıktığı söyleniyor. Bu durumda oluşacak zarar da artacak demektir. Ayrıca tüketim toplumu ile baz istasyonunun ilişkisine de dikkatinizi çekmek isterim. Benim şu anda elimde bir çok karar ve yazı mevcut.. Ayrıca bilirkişi raporları da var bunları da paylaşmak isterim.
Arkadaşlar baz istasyonları davasını açmak deveden kıl koparmak gibi bir şey.. Yan ibirini kaldırsanız öbürü duruyor. O yüzden ısrarla ve önemle diyorumki yeni yönetmelik oluşturulmalı, bu yönetmelikte yargıtay kararlarında , bilirkişi raporlarında bildirilen hususlar göz önünde bulundurularak şikayet mercinin Belediye olması sağlanmalı ve belediyelerin ve gerekirse muhtarlıkların karar mekanızması olmalı.Yaşam alanlarımızda böylece daha demokratik bir karar süreci işletilmiş olacaktır. Öte yandan şu anda ki durum itibari ile Telekomünikasyon kurumu gsm şirketlerine sertifika onayı verdiğinden ve gsm şirketleri onların izni ile faaileyete başladığından kimi kime şikayet edeceksiniz.. Ben bu güne kadar hiç netice alındığını görmedim. Şikayet sistemi kesinlikle çözümsüz hale getirilmiştir. Bence biraz yönetmelik değişikliği konusuna ve bu yönetmeliğin meclise kabul ettirilmesi konusuna kafa yoralım. Baz dur platformu olarak da bu konuda , bir daha ki toplantıda bu konunun görüşülmesi sağlanarak işbirliği yapabiliriz diye düşünüyorum. Çünkü baz dur olarak yasa değişikliği konusunda bir takım düzenlemeler hazırlamıştık. Bu konuda hızla netice almanın zamanı gelmiştir diye düşünüyorum. Bu konuda yazmaya devam edeceğim. Saygılarımla
Av. Yelda Kullap