Mesajı Okuyun
Old 01-02-2007, 11:31   #6
turbo

Varsayılan Hangisi daha mantıklı?

Merhabalar,
Bilindiği üzere windowsun kendi kendini güncelleyen bir sistemi vardır. Ve bu güncelleme sistemi, genelde programa yeni özellikler eklemez. Bu güncellemeler, güvenlik güncellemesi diye geçer. Yani benim anladığım, işletim sisteminde ortaya çıkan(kanımca varolan) güvenlik açıklarını, işletim sisteminin açık kalmış(yada bırakılmış olabilir) kapılarından tespit edilmiş olanlarını kapatmaya yönelik(yanlış anlaşılmasın bu firmayla bi alıp veremediğim yok , bu söylediklerim de, kendi kanaatlerimdir, herhangi bir teknik bilgiye dayanmamaktadır).
Bundan bir kaç sene önceydi sanırım, windowsun gizli olan kaynak kodları çalınmıştı, ortalık ayağa kalkmıştı. Artık bu noktadan sonra, ne derece güvenlidir bilemem. O kadar teknik bilgi sahibi değilim. Ve şunu da biliyorum ki, bilgisayar işini iyi bilen ne kadar arkadaşım varsa hepsi Linux'ü öneriyor. Hele bir de Tübitak'ın desteklediği ve geliştirdiği bir Linux versiyonu olan, windowsun tüm fonksiyonlarını içeren ve açık kaynak koduna sahip olması dolayısıyla ücretsiz olarak sunulan Pardus(Anadolu Parsı) varken, windows kullanmak pek akıl karı gelmiyor(Bu yılbaşında ikinci versiyonu da çıkmış ama daha indirmedim).
Ama linux tabanlı işletim sistemlerinin tek handikapı, büroda kullanılan, dava ve icra takip yazılımlarının, windows tabanlı oluşu(microsoft word, excel falan değil, linuxun bu office programları için de alternatif ve kullanşlı alternatifleri var Open Office gibi). Bu nedenle Linux'ü henüz büroda kullanmaya geçemedim.
Ama yakın gelecekte, hukuk yazılımları hazırlayan ve piyasa süren firmaların da Linux konusuna eğileceğini düşünüyorum, ki bence iyi ve ekonomik de olacaktır. Windows Home Edition'ın için 100-200$, Microsoft Office için bilmem kaç yüz $ vermektense, ücretsiz yada yazlımın yüklü olduğu cd maliyeti kadar(3-4 YTL) bir ücretle aynı fonksiyonlara sahip bi yazılıma sahip olmak. Artı, kanaatimce daha güvenli(çünkü Linux'te virus denilen olay neredeyse yok denecek kadar az).
Hangisi daha mantıklı?
Saygılarımla...