Mesajı Okuyun
Old 18-04-2007, 17:58   #25
aslıhankart

Sayın Kemal Yıldırım,
Yazımda da belirttiğim gibi,teste aşırı derecede alışmamız,hatta bağımlı hale gelmemiz,yazma(daha doğrusu yazamama!) yeteneğimizi de etkiliyor.Ve yine yazımda söylediğim gibi okulda yapılan klasik sınavlarımızda maalesef zorlanıyoruz.Elbette klasik yöntemle yazma yeteneğiniz gelişecektir.Ama bu,mutlaka konuşma yeteneğinize de yansıyacaktır.
Aktif eğitim meselesine gelince;
bence de aktif eğitim,hele de hukuk gibi sosyal bir dalda,gerçekten gerekli ve çok yararlı bir sistemdir.Ancak içinde bulunulan şartlar da göz önüne alınmalıdır kanımca.
Örneğin bana verdiğiniz linkteki bilgilerde 15-20 kişilik gruplardan bahsetmişsiniz.Bunun,Türkiye'deki birçok üniversite(özellikle devlet üniversiteleri) düşünüldüğünde çok da mümkün olmadığı aşikardır sanırım.Veya haftada iki gün aktif şekilde pratik çözüldüğünü söylemişsiniz.Ancak ben,en azından,kendi okulumu düşündüğümde ,derslerin mecburen konferans sistemiyle işlendiğini;bazı hocaların bunu aşmak için büyük çaba sarfetmelerine rağmen,sınıfların 200'er kişi olmasından dolayı,bunu çok asgari ölçüde sağlayabildiklerini;bundan dolayı da çok az sayıda pratik çözüldüğünü;bu nedenle,sözünü ettiğiniz konuşma,kendini ifade edebilme özelliğinin maalesef bu yolla gelişemediğini açıklamak isterim.
Evet,aktif eğitim konusunda haklı olabilirsiniz kendinize göre."Kendinize göre" deme sebebim,aktif eğitim ile eğitim görmüyor olmam,dolayısıyla da doğru ve kapsamlı bir bilgiye sahip olmamamdandır.
Ancak eğer şu anda,mevcut olan şartlarda öğrencilere bunu sağlamak mümkün değilse,onları geliştirmek için farklı yollar aramak gerekmektedir.Bana göre de bu yol-ilk basamak olarak-klasik sistemdir.

Saygılarımla...
ASLIHAN KART