Mesajı Okuyun
Old 29-08-2006, 15:27   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan *sinequanon*
Sn.Ergin,
Cevabınız için teşekkürler.Vasiyetnamenin açılması ile ilk defa karşılaştım ve uygulama beni hayrete düşürdü diyebilirim.Hakim beyle konuştuğumuzda ilk olarak vasiyetnamenin açılmasını vasiyeti elinde bulunduran ve lehine vasiyetname düzenlenmiş olan müvekkilimin talep edemeyeceğini vasiyetnamenin sadece noterin sulh hakimliğine yollaması ile açılabileceğini belirtti.Daha sonra ilgili kanun maddesindeki ifadeyi sorduğumda (ki maddede vasiyetnameyi elinde bulunduranın da bu talep hakkına sahip olduğu çok açık) notere gidip vasiyetnameyi sulh hakimliğine yollatmamız bu şekilde dosyaların birleştirilebileceğini belirtti.Tedbir hususunda da murisin her türlü malının bütün bilgilerini (örn. ada pafta parsel cilt no vs.) vermemiz gerektiğini ancak bu şekilde tedbir konulabileceğini söyledi.Bu durumda bizi çok seven komşumuz lehimize vasiyetname düzenlediğinde nasıl onun tüm mallarının bilgilerini bilebiliriz sorusu kafamı kurcalayıp duruyor.

Sevgili meslektaşlarım daha önce bu konuda çalışmış olanınız varsa sizdeki prosedürü anlatabilirseniz sevinirim.

Saygılar...

Sayın sinequanon,

Benim de başımdan benzer bir olay geçti...Vasiyetnamenin bir örneği Noterde kalıyor. Nüfus Müdürlüğü'ne de bildiriliyor...Yani işlem yapmak isteyen mirasçının karşısına her yerde çıkıyor...O halde mal kaçırmak isteyen diğer mirasçılar, tapuda, trafik tescilde ve bankada işlem yapamaz. Geriye menkul mallar kalmakta... O da muhtemelen murisin evinde olur...Tereke tespiti ile onu da halledebilirsiniz..Gerisi dava safahatında tüm banka, tapu, trafik kayıtlarına müzekkere yazılarak halledilebilir sanırım...Endişeye mahal yok yani...

Saygılarımla