Mesajı Okuyun
Old 13-12-2007, 13:56   #1
Viyola

Varsayılan Ecrimisil Taleplerinde Zamanaşımı

Merhaba,

Bir konu hakkında görüşlerinizi almak istiyorum.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İdarenin ecrimisil taleplerinde, ecrimisil tahakkuk zamanaşımı süresi konusunda Devlet İhale Kanununda açık bir hüküm yok.Süreler konusunda bu kanunda hüküm bulunmayan hallerde Borçlar Kanunu hükümlerinin uygulanacağı hükme bağlanmış.ancak Borçlar Kanununda düzenlenen hangi zamanaşımı süresinin uygulanacağı net değil.
Konuyla ilgili okuduğum bir araştırma yazısında; Danıştay' ın 10 yıllık zamanaşımı süresini uyguladığı, Yargıtay'ın yeni tarihli bazı kararlarında 5 yıllık zamanaşımını dikkate aldığı, uygulamada ise Milli emlak Müdürlüğü' nün 132 sıra nolu tebliği dikkate alınarak 5 yıllık zamanaşımının uygulandığından bahsedilmiş.
Müvekkile gönderilen ecrimisil ihbarnamesinde toplam işgal süresi olarak gösterilen süreler 5 yılın üzerinde.Ben öncelikle idareden zamanaşımı itrazımızı da sunarak düzeltme talep edeceğim.Ancak itirazımın reddi durumunda idare mahkemesinde dava açmam gerekecek.
Zamanaşımı konusunda uygulama hakkında bilgisi olan meslektaşlarımdan yardım istiyorum.
Saygılarımla