Mesajı Okuyun
Old 04-03-2007, 01:26   #25
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın çalıkuşu,

"Umarım anlatabiliyorum" demişsiniz. Anlatabildiğinize eminim, ancak ben anlayamıyorum.

Çok uzun ve soyut yazıyorsunuz. Belki bu nedenle. Bir forumda söylenmişti, kadınların soyut düşünme yetenekleri yoktur diye Ya da bu nedenle.

Söylemlerinizi daha öz ve kısa yazarak, düşüncelerinizin yanına bizim elimizle dokunup, gözümüzle de görebildiğimiz yaşamsal örnekler verirseniz, soyut çıkarımlarınızda haklı olup olmadığınızı anlamak daha kolay olacak. En azından benim açımdan.

Hukuk determinizmle işler, ortada bir sorun yoksa cevap aranmaz demişsiniz. Sorun varsa yanıt aranması yalnız hukuk için değil, yaşamın her yönü için geçerlidir. Sorunla karşılaştıkça çözüm ararız. Sorunla yüzleşmedikçe problemin varlığından bile bihaber yaşayıp gideriz. Dişimiz ağrımadıkça beliren minik çürüğü farketmeyiz. Görmekte sorun yaşamadıkça miyop olduğumuzu anlamayız. Yağmur pencereden sızmadıkça pencerenin su almaya başladığını farketmez, çaresiyle ilgilenmeyiz. Bu doğal örneklerin ise hukukla ilintisi yoktur. Çünkü hukuk doğal olanı düzenlemez. Çünkü hukukta olması gereken, doğaya uygun olan değildir, hele insan doğasına uygun olan hiç değildir.

Yine olması gereken, hukuk sözkonusuysa sürekli değişir. Olması gerekenin öncelikle ne olduğu ve dahası artık gerekli olduğu bilgisine ulaşılmış ama alt yapısı hala hazır değilse, olanı olması gerekene ulaştırma sürecinde de olanı uygulamak yine daha iyi, bu anlamda olması gerekendir. Çok basit bir örnek, uyapa geçmek daha iyidir, olması gerekendir. Olanın eleştirisiyle bu bilgiye artık hazırızdır, ama alt yapımız hazır değilse, olanı olması gerekenin altyapısı da sağlam kılınana dek uygulamak, olması gerekendir, daha iyi olandır. Ta ki bilgiye tümüyle hazır olana dek.

Saygılarımla.