Mesajı Okuyun
Old 19-10-2013, 11:18   #32
siloos

kurum avukatlığı ile ilgili sayılan onca olumsuzluğa rağmen serbest çalışmaktansa veya serbest çalışan bir meslektaşın yanında SGK lı veya özel bir şirkette çalışmaktansa kurumun en azından bayan meslektaşlarım için en iyisi olduğu kanısındayım. şöyle ki 2010 yılında mezun oldum ve bir avukatın yanında çalışmaya başladım. ne kadar iyi olursa olsun yine de patronunuz var. ve kurum için bahsedilen denetimlerin aynısı bir şekilde patronunuz için de geçerli ve ne yazıkki bir avukat olarak alınan ücret çok az. aynı yıl kpss'ye girdim puanım yüksek olmasına rağmen mesleğimde aktif olmak adına tercih yapmadım (ki hayatımın en büyük pişmanlığıdır.) söz konusu ofiste 1.5 yıl çalıştıktan sonra kendi ofisimi açmaya karar verdim. ben ve 1 ortağım yukarıda bir meslektaşım detaylıca yazmış ki ödemediğimiz vergi, masraf, bağ-kur vs. kalmadı ama yeteri kadar kazanamadık. iş getirme vaadleri boş çıktı ve sonunda ofisi kapattık. şimdi bir şirkette çalışıyorum. serbest avukatın yanında alacağımdan daha iyi bir ücret alıyorum. ama inanın mesai saatlerimiz çok uzun. hafta içi 19.00-19.30 arası cumartesi ise en erken 17.00 de çıkıyoruz. 9 günlük bayram tatili tabiki yok, tatilimiz tam olarak 4.5 gün.
şimdi tüm bunlardan sonra bu sene kpss ye gireceğim tabi ama bu kez de sınavın zorlaştığını ve sistemin değiştiğini öğrenmekteyim. yine de kurum için zorlayacağım. cmt-pazar tatil 5.30 da mesai biter. pek çok arkadaşım oldukça da rahat. evet denetimler, müffettişler ve bazı amirler ne yazıkki sorun çıkarıyor, illaki stres oluyor ama serbest avukatlıkta da olmuyor mu aynı stres? yine birilerine karşı sorumlu değil miyiz sanki? ücret ise belki bay meslektaşlarımın ev geçindirme sorumluluğu daha yüksek diye sıkıntı olabilirse de bayanlar için hiç de fena değil. (cinsiyet ayrımcılığı yaptığımdan değil ama ülkemiz koşullarında ne yazıkki erkeklerin maddi anlamda yükü daha fazla bu da bir gerçek) doğum izni, evlilik izni, resmi tatiller vs. bir bütün olarak düşünüldüğünde stres her yerde varken diğer koşulların serbest avukatlık veya özel sektörde olmadığı kanımca aşikar.
benim nacizane tavsiyem özellikle bayan meslektaşlarımın kurum avukatlığını düşünmeleri yönündedir.
dilerim hakkınızda en hayırlısı olur.