Mesajı Okuyun
Old 17-04-2010, 12:40   #5
av.sibell

meslektaşım ISTANAZIN bilgilerine katılıyorum. Ancak birkaç eklemem olacak

ben de yeni bir vakıf kuruluşu yaptım. bahsedilen prosedür halen aynen işliyor. ancak vakıf senet metnini noterde düzenleme şeklinde değil de kurucular tarafından hazırlanan bir senedin noterden tasdikini yaptımanız mali açıdan avantaj sağlayacaktır. ayrıca belirtildiği gibi vakıf malvarlığı son derece önemli bir konudur.

diğer önemli bir konu vakıfın vakıflar genel müdürlüğüne intikali halinde (bir nevi tasfiye) vakfa özgülenen malvarlığı kurucular tarafında geri alınamadığı için bu aşamada vakıf malvarlığının benzer yada aynı amaçlı bir başka vafık ,dernek vb kuruma intikaline karar verebiliyorsunuz.

vakıf yapısı gereği bazen sadece -dar alanlı bir vakıf olacaksa- yönetim kurulu organının olması yeterli iken, -geniş alanlı vakıf ise- mütevelli heyeti (kurucu ortaklar), yönetim kurlu ve denetleme kurulu asli organlar olmalıdır. her birinin asil ve yedek üyesi olması gerektiğinden kurucu ortak sayısını buna göre belirlemek gerekir. zira organ üyelerinin yarıdan bir fazlasının kurucu ortak olması gerekmektedir.

uzun ve meşakatli bir iştir. şimdiden kolay gelsin.