Mesajı Okuyun
Old 03-05-2007, 15:41   #1
anadolu32

Varsayılan Ölüme Kadar Bakma Akdinin Feshi Ve tapuya Düşülen Şerhin Terkinde Görevli Mahkeme

Merhaba arkadaşlar..Benim şöyle bir sorum olacak;iki eş boşanma davasının neticelenip boşanmaya karar verilmesiyle boşanıyorlar.Bir eş diğer eşe ölüme kadar bakma vaadi ile bir taşınmazını bağışlıyor.Fakat bilindiği üzere ölüme kadar bakma akdinde bakım borçlusunun üzerine düşüne bazı yükümlülükler vardır(bakım alacaklısını ailesi içerisine alıp, ikametini temin etme yanında, besleme giydirme hastalığında hekime götürüp, gerekli ihtimamı gösterme, manevi yönden her türlü yardım ve desteği sağlama gibi).Açıkladığım üzere boşanma kararı verildi ve eşler boşanmış durumdalar,bakım borçlusunun da artık borcunu ifa etmesi fiilen ve hukuken mümkün halde değildir.Bizde verdiğimiz dilekçeyle ölüme kadar bakma akdinin feshedilmesi ve tapuya düşülen şerhin terkini talebinde bulunduk.İlçe mahkemesine gittiğimizde dilekçeyi verdiğimizde mahkeme hakimi,davayı asliye hukuk mahkesinde değil sulh hukuk mahkesinde açmamız gerektiğini söyledi.Fakat tapu iptal ve tescil davalarının asliye hukuk mahkesinde görüldüğü aşikardır.Bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum..Teşekkür ederim..