Mesajı Okuyun
Old 27-02-2009, 11:00   #21
Av. Asena

Alıntı:
Yazan Av. Rahşan AYDIN
İcra kefili olan kişinin, icra kefili olurken 'şahsıma ödeme emri gönderilmesine gerek yoktur, ödeme emri tebliğ edilmeden icra kefilliğimin kesinleşmesine muvafakat ediyorum' şeklindeki beyanı geçerli olur mu?
Bir kaç kez bu şekilde beyan aldım ve bir sorunla karşılaşmadım.
Acaba böyle bir dosyada icra kefili taahüdü ihlal ederse, ceza verilir mi?

Saygılar

Sayın Aydın,

İcra kefilliğinin tamamlanabilmesi için gerekli olan usulü işlemi yapmamak olmaz, diye düşünüyorum. Haciz esnasında icra kefilliğini kabul eden kişiye icra emri gönderilmesi usulün tamamlanması ve dosya borcundan ötürü kefile gidebilmeniz için gerekli bir prosedür. İcra emri gönderirsiniz, o da sürelerden feragat eder, mesela. Ya da icra dairesinde gelir tebliğ alıp beyanını dosyaya bildirir. İcra kefiline icra emri göndermeden kefilliğinin kesinleşmeyeceği düşünüldüğünde kişinin vereceği taahhüdün geçerli olmayacağı, bu nedenle de kendisine ceza verilemeyeceği kanaatindeyim. Kısaca, icra emri gönderilmeli (icra dairesine gelerek elden tebliğ de alabilir,hem bu arada sürelerden feragat ettiğini de bildirir), kesinleşmeli, icra kefili ya icra dairesine gelerek taahhütte bulunmalı ya da fiili haciz yapıldığında (icra kefiline karşı) bu esnada taahhüdü alınmalıdır.

Sizin bu beyanı aldığınız kişiler (icra kefilleri) gelip borcu ödediyse sorun olmamıştır zaten. Ancak taahhüdü ihlalden ceza çıkmasını istiyorsanız prosedürü uygulamanızı öneririm. Mahkemenin ilk dikkat edeceği husus budur. Sayın Suat Ergin'in mesajındaki linkte mahkemelerin ve Yargıtay'ın dikkat ettiği husulardan bahsedilmiştir. Hoş, bazı yerlerde asıl borçlu taahhütte bulunsa da ceza çıkmıyor, bilmem icra kefiline ceza çıkar mı?

Sayın Demirel,

Siz borçlunun malvarlığını arayıp durun, masraflar yapın, her yere müzekkereler yazın, cevapları bekleyin...Anlayamadığım nokta, malvarlığı ile borcu ödeyip ödeyemeyeceğinin araştırılmadığını ileri süren Ağır Ceza Mahkemesinin dayanağının ne olduğudur. Borçlunun menkul ve gayrımenkul malının bulunmaması, onun taahhütten ceza almayacağı anlamına mı geliyor? Ben mi yanlış çıkarım yaptım? Yani araştırdık, malvarlığı yok, mahkemenin tutumu ne olacak bu durumda?