Mesajı Okuyun
Old 28-02-2007, 04:41   #107
Cest la vie

Sayin Karacaoglu,

Oncelikle lutfen 'beni susturacaklar', 'belki burada yazmamam gerek', 'salla basi al maasi mi yapayim' turunden cumleler kurmayi, ya da bu konuda kaygilanmayi birakiniz. Forum alaninda bulunuyoruz ve simdiye kadar forum kurallara uygun muhalefetten hickimse 'susturulmadi'. Aksine tasidiginiz gorus ne olursa olsun, bunlari emek sarfederek nitelikli mesajlar halinde yazmaniz ve sayginizi hic kaybetmemeniz gercekten takdire deger.

Ne var ki bu sekilde takdir edip saygi duydugum degerli bir uyemizden, tepki gostermis oldugum cumleleri duymak beni oldukca hayal kirikligina ugratti. Ancak sonraki mesajlarinizda dusuncelerinizin benim anladigim sekilde (en azindan tam anlamiyla) olmadigi izlenimi edindim. Daha aciklayici yazdiginiz icin tesekkur ederim.

Elbette karsilikli olarak birbirimizden ogrenecegimiz cok sey var. Bu nedenle forumda bulunmanizdan hem kendi adima hem de sizin adiniza oldukca mutluyum.

Izninizle son tepkimde alinti yapmis oldugum cumlelerinizle ilgili, haddim olmayarak ama meslegim olarak bir iki aydinlatma yapmak istiyorum:

Alıntı:
Bir şeyin TCK nda yer alması, onun herkes tarafından makbul görüleceği veya olumlu sonuçlara yol açacağını göstermez. Yarın değişmeyeceğinin de garantisi değil. Daha önce nasıl değiştiyse, yine değişir. Takdir edersiniz ki, kimsenin makbul görme zorunluğu da yok. Yasaların her zaman harfiyen uygulandığını iddia edemeyeceğimiz gibi; toplumları biçimlendirme gücü olduğunu da söyleyemeyiz. Bütün bunlardan ayrı olarak; neyin geri, neyin ileri; neyin yerinde, neyin yersiz olduğunu zamanın göstereceği, yasaların belirleyemeyeceği noktasından hareketle; görüşlerimi de elbette dile getireceğim.

Cevabinizda bu cumlelerinizi daha detayli aciklayarak, dusuncenizin yonunu daha iyi anlamis olmaktan mutluyum, tesekkurler. Dediginiz gibi, 'egitim sart'. Ancak bazi durumlar vardir ki, yaptirima baglamazsaniz egitim kifayetsiz kalir. Cogu bize ozgu sosyal konularin hukuk tarafindan duzenlenmesinin sebebi budur. Bunlara ornek olarak 'imam nikahi'ni verebilirim. Resmi nikahtan kacip sadece imam nikahiyla birlikte yasamak(evlenmek demiyorum cunku kanunumuza gore evlenmek resmi sartlarin yerine getirilmesiyle olur) hatta imam nikahiyla es sayisi 4'e kadar cikabileceginden, birden fazla kadinla evlenmek oldukca yaygin bir kurumdu. Ne yazik ki halen varligini surdurmekle birlikte(egitim sart!) bu durumun, 'imam nikahi'nin hem evlenenler acisindan hem de nikahi yapan imam acisindan belli yaptirimlara baglanmasiyla oldukca azaldi. Bu azalma, egitimle olabilecek azalmadan cok daha hizli gelisti. Peki bu durum herkes tarafindan makbul mu goruldu? Hayir, ozellikle toplum yapimiza, geleneklerimize aykiri bir durumdu. Ise yaradi mi? Evet, kesinlikle. Ancak toplum tarafindan makul gorulmedigi icin degistirilme yoluna gidilseydi ne olurdu? Kat be kat daha fazla magdur kadin ve cocuk olurdu!

Gordugunuz gibi sadece egitimin degil, kanunlarin da toplumu degistirme gucu var, ve kanunlar devlet tarafindan uygulanmaya zorlandigindan, etkisi bazen daha bile fazla diyebilirim.

Son olarak, bunu ikinci dile getirisiniz ama altini cizmeliyim ki ben size hicbir zaman 'bagnaz, tutucu' vs seklinde ifadelerde bulunmadim. Esiniz ve kizinizla tanismaktan da mutluluk duyardim-dusup bayilacagim bir sey olmazdi emin olunuz.

Saygilarimla