Mesajı Okuyun
Old 27-02-2007, 23:01   #104
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sn.Hekimbaşı,

Konuyla köklü bir ilişki kurulmadı. Ancak bu örneği forumda siz verdiğiniz, aynı örneği geçen hafta bir başka forumda yine verdiğiniz, iki farklı forumda aynı örneği dile getirdiğiniz için dikkatimi çekti. O zaman da size katılmamış,ancak yanıtlamamıştım. Kısmet burayaymış

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...?t=7454&page=4

Yanıtlamak da demeyelim de, kulak dolgunluğunu aktarmak diyelim. Bu kulak dolgunluğunun doğruluğunu da sayın Kayar, linkini verdiğim forumda 98 no.lu mesajı ile yanıtlamıştı aslında.

Doktor olmadığım için, tıp dünyasının kabullerini tanımamak hakkım olduğunu düşünmem. Ama kişisel ve bilimsel olmayan düşüncemi açıklamam gerekirse, bence de sağlıksızdır. Bu yorumum ise ne bilimseldir, ne de tıp dünyasının ilgisini çekecektir.

*

Aynı söylemi hukukta da geliştirmek mümkün. Varsayalım ki bana göre zina suç olmalıdır. Bir hukukçu olarak, "zina suçtur" diyemem. Değildir çünkü. Hukuk dünyasının yaşayan kurallarında değildir en azından ve yine en çok bir boşanma nedenidir. Ayşe hanım kendisini aldatan kocasının ömür boyu kara zindanlara mahkum edilmesini istese ve bunun hak,adalet olduğuna tümüyle inansa bile, hukuk ona katılmaz.

Özetlemek gerekirse, hukuk kuralları düşünce düzleminde kişisel fikirleri yok etmese bile, onları tanımayı zorunlu kılar. Bu çerçevede, tıp ilminde de paralellik olduğunu sanıyorum.

*

Asıl konumuza dönersek;

Doğrusu belki de konuya bir jinekolog ve bir psikiyatr hekimin katılımı olmadan, evlilik içi tecavüz ve ispat güçlüğü konusu ile ilgili olarak iki ana başlık altında ileri sürülebilecek itirazların akibetini, peşinen kuşku ve karamsarlığa terketmeyelim derim.

Saygı ile.

(Not: -Yukarıdaki mesajınızın başlığını gördüğüm için- Kimse sizi tefe koymaz. Aksine, muhalefetiniz ve aktif katılımcılığınız için teşekkürler!)