Mesajı Okuyun
Old 27-02-2007, 11:49   #96
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Mahkemeye intikal eden bir olayda eşlerden birinin yalan söylemeyeceğinin garantisi yoktur. Kocasına kızgın olan yahut intikam almak isteyen bir eşin çok rahatlıkla "zorla tecavüze maruz kaldım" iftirasını atması mümkündür. Çünkü, eşler arasındaki cinsel ilişki doğaldır ve her zaman için mümkündür. Bu ilişkilerden her hangi birisinden sonra tecavüz iddiası dile getirilebilir. Hukuk kurallarını koyarken bu tür olayların da mümkün olabileceğini hesap edebilmelidir

Sayın Dikici,

Avukatlık bir yaşam biçimidir şeklinde bir forum açtı bir hukuk öğrencisi üyemiz yakın zamanda, satırlarınızı okuyunca aklıma geldi Bir de, her şeyin daha iyi ifade edilebileceği bir yol vardır benzeri bir söz. Öncelikle meslek hünerinizi alkışlamak isterim..

Parantez içine aldığım ve Cem beyin ifade etmek istediğini zaman zaman benim de düşündüğüm kısımların yanıtlarını ise bu konu hukuk yahoo grupta tartışılırken aslında vermiştik. (Habibe hanım arşiv kayıtları duruyor mu?)

İki ana başlıkta iki ciddi itiraz:

1-Ev içinde yaşananın zor içerip içermediğini, tecavüz olarak nitelendirilip nitelendirilmeyeceğini bilemeyiz itirazı.

Katılmıyorum. Doktorlarımız bunu tespit edebilir. Adli tıp bu gibi durumlar için var.

2-Kişilerin şiddeti özellikle yeğlemediğini nereden bileceğiz itirazı.

Buna da katılmıyorum. Psikoloji, psikiyatri vb. (tam isabet eden bilim dalını yine Cem bey daha doğru ifade edecektir) de bunun için var.

Saygılarımla.