Mesajı Okuyun
Old 14-09-2012, 11:49   #1
Konuk

Çözüm Erkek arkadaşım ve ben birimizin vefatı halinde karşı tarafa maddi güvence bırakmak istiyoruz

Merhabalar, erkek arkadaşımla yaklaşık on yıldır birlikte yaşamaktayız. Ben ilk eşimden 15 yıl önce boşandım ve bir oğlum var. Erkek arkadaşımın ise cocuğu yok. Üçümüz birlikte yaşıyoruz ve güzel bir aile hayatımız var. İkimizde evlenmek istemiyoruz çünkü çocuk yapmak gibi bir düşüncemiz olmadığından ve ikimizinde kötü evlilik tecrübeleri olduğundan şu anda evlenmek bize gereksiz gibi geliyor.
Fakat on yıldır birkikte yaşayıp birlikte çalıştığımız için herhangi birimizin vefatı durumunda diğer kişininde maddi olarak sıkıntıya düşmesini de istemiyoruz.
Konu ile ilgili sorularım şöyle:
1:Vasiyet bırakma yolu ile bir tarafın vefatı halinde diğer taraf mal varlıklarından yararlanabilirmi. Bırakılan vasiyete taraflardan birinin mirasçılarının karşı çıkmaması için herhangi birşey yapılabilirmi
2: Erkek arkadaşım oğlumu evlat edinmek istiyor ve oğlum 17 yaşında. Bunun için dava açılabilirmi ve bu durumda oğlumun babası ile muhatap olmamızmı gerekir ( kendisi ile muhatap olmak istemeyiz ) yada oğlum 18 yaşını doldurunca kendi rızası ile bu problemi çözebilirmiyiz
3: Bankada bulunan ortak hesabımız var, taraflardan birinin vefatı halinde hesaptaki paranın paylaşımı nasıl yapılır
4: Eğer başka bir çare bulamazsak sadece maddi olarak maduriyet yaşanmaması adına evlenmeyi düşünüyoruz bu durumda taraflardan birinin vefatı halinde miras paylaşımı nasıl olur.
5: Sizin önerebileceğiniz başka bir yol varmıdır
Cevaplarınıza şimdiden teşekkür ediyorum