Mesajı Okuyun
Old 18-03-2010, 20:06   #131
law-of-economics

Alıntı:
Yazan Av.Adnan Koray
Dün "Veda" adlı Türk filmine gittim. Şunu anladım ki; Can Dündar'ın Mustafa adlı yapımından sonra bir de Üzerine Veda eklenince, insan ister istemez bunların Mustafa Kemal Atatürk'ten anladıkları bu mu! diyesi geliyor.Üstüne üstlük film kalitesi de çok kötü.

Aslında şu gerçeği de gözler önüne seriyor. Çok dinlenen ve çok okunan bu yazarların çok sıradan bir yazar oldukları, insanların bu kişileri gereksiz yere büyüttükleri anlamına geliyor.Çünkü insanların yaptıkları seçimler nasıl bir karaktere sahip olduklarına da belirler.Yani insan, yaptığı seçimdir.

Samanyolu Tv adlı bir kanalda Çanakkale savasında Atatürk'ü gösterdikleri zaman gözyaşlarına hakim olamamıştım. Çizgi Film tarzında yapmışlardı ama o kadar etkileyicidi ki anlatamam.

Şimdi tabi herkesin bir anlayışı bir dünyaya bakış açısı olabilir, doğladır bu. Ancak Atatürk'ü anlatacaksan ve anlatmak konusunda iddialı isen, sıradan bir film yapamazsın. Ve bir de üstelik ondan para kazanacaksın.Bu çok ağır bir şey.

Atatürk ile ilgili olarak katılıyorum size Adnan bey, hayatı anlatılırken aynı zamanda tarihsel gelişimlere de değinmek, *ki zorunludur* bir tek filme sığdırmak çok zor bir şey. İllaki sinema sanatının iğncelikleri ile bezemeye çalışırken bir sürü hata ve eksiklik olması doğal... Ayrıca işim kötüsü, 'bu işi siz yapamazsınız, ben yaparım.... senin yaptığın kötü, benimki daha iyi anlatıyor' gibi polemikler de çıkınca zaten tuz biber oluyor...

Bu aralar izlediğim diğer filmlerden bahsetmek istiyorum;

Recep İvedik 3'ü izledim, stressliydim neşelenmek istedim bir kaç espri dışında çok kötüydü. Ara verildiğinde bırakıp gidicektim, sırf yapacak başka bir şeyim olmadığı için sonuna kadar kaldım... Seriyi seviyorsanız bir şey diyemem ama öncelikli diğer alternatıfleri düşünün derim

Eyvah eyvah ise Ata Demirer ve Demet Akbağ'ın uyumlu senaryo ve hikayesi ile, stand-up esprilerinin fiiliyata dönüşü şeklinde izlenim verdi ve açıkcası İvedik'ten çok çok daha keyif aldım -izlerkenki ruh halim aynı idi-

Henüz izleyememiş olmama rağmen, Eşref Paşalılar'ı izlemek niyetindeyim, olumsuz eleştiri yapanı duymadım henüz, fragmanı ve hikayesi de ilgi çekici duruyor. İzleyen olmuş ise fikirlerini merak ederim açıkcası...