Mesajı Okuyun
Old 11-09-2008, 15:01   #1
av_sibelll

Karar Adli Yardım Ücretlerinde TBB Kesinti Yapıyor Mu?

adli yardımdan gelen dosya kapsamında barodan adli yardım ücretimi aldım ancak bana ödenen ücret ile kestiğim makbuzdaki ödenecek net ücret arasında fark var. Baro daki görevliye sorduğumda TBB nin kesinti yaptığını bu sebeple yatırılan ücretin eksik olmadığını belirtti. Şöyleki 2008 Asgari ücret tarifesi 500,00 YTL, katma değer vergisi % 18 = 76 YTL, gelir vergisi % 20= 84.75 YTL, net ücret 338,98 YTL, ÖDENECEK TOPLAM TUTAR= 415.25 YTL olması gerekirken yani hesabıma yatması gereken ücret 415.25 YTL iken hesabıma 373.88 YTL geçti. Bu durumda TBB bir kesintiye gitmekte midir yoksa ödenecek net tutar olan 415.25 YTL nin mi hesabıma geçirilmesi gerekir. Diğer barolarda ki uygulama ne şekildedir?
Bu konuda baroya dilekçe yazacağım ama öncelikle biraz bilgi almam gerektiğini düşündüm ve ona göre şikayet te bulunmayı düşünüyorum.
Ayrıca bizim baromuzda CMK ödemelerinde tüm kesintiler yani stopaj ve % 18 kdv kesintisinden ve aidat keisntisinden sonra % 5 baro tarafından başka bir kesinti yapılmaktadır. Acaba diğer barolarda da böyle bir uygulama varmıdır? hakikaten çok merak ediyorum yoksa haksız olarak bizden kesinti mi yapılmaktadır? ilgilenen tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.