Mesajı Okuyun
Old 16-11-2018, 08:16   #5
Av. Can DOĞANEL

Üniversitenin izin vermesi dışında konunun bir de Avukatlık Kanunu boyutu var.

Avukatlıkla birleşemiyen işler:

Madde 11 - Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmıyan her türlü iş avukatlıkla birleşemez.

Buradaki ifade çok katı ve istisna getiren 12. maddede de Sn. Deryal'ın belirttiği gibi sadece Profesörlük ve Doçentlik istisna kapsamında tutulmuş.

12/1-b bendinin değişiklikten önceki hali ise

b) Yüksek, orta ve ilköğretimde profesör, doçent, yardımcı doçent ve öğretmenlik, şeklinde

Yani bu madde değiştirilerek sadece profesörlük ve doçentlik ifadesinin bırakılması diğerlerinin yasaklandığı gibi bir çağrışım yapıyor.

Maddenin eski halinde "çokun içinde az da vardır" denilerek öğretmenlik yapılıyorsa saat karşılığı ders de verilebilir diye yorumlanabilir ama güncel halinde devlet veya özel üniversitede hiçbir şekilde ücret karşılığı ders verilemez gibi duruyor.

Bunun yanında yapanları duyuyorum ve biliyorum ama nasıl olduğunu bilmiyorum. Ya konu Baro'ya intikal etmiyor ya da atladığımız başka bir düzenleme, Barolar Birliği görüşü vs. olabilir.