Mesajı Okuyun
Old 07-07-2010, 17:17   #1
Av.Ebru Caner

Soru kıymet takdirine itiraz davası

şu an şaşkınlık içerisinde, adalette ki adaletsizliğe inanamıyorum ve bir yer de yanlışlık var diye düşünüyorum. sorum şu; bir müvekkilimin borçlu olduğu icra takibinde kıymet takdirine itiraz ettik, değer talebimiz gibi yükseldi, davamız kabul edildi, ancak mahkeme davacının yaptığı yargılama giderinin üzerinde kalmasıne vekalet ücretine hükmedilmesine yer olmadığına dedi; ben de mantıken karşı tarafın(alacaklının) düşük değerin belirlenmesinde hatası, kasti davaranışı olmadığından ve o düşük değeri bilirkişi belirlediğinden suçu olmayan alacaklı heralde bu dava türünde yargılama gideri ve vekalet ücretine hükmedilemiyoo diye düşünrken ; bu seferde kendimin davalı olduğu bir kıymet takdirine itiraz davasına girdim, dava kabul oldu ama bir baktım ki bu sefer davacı vekili kehine vekalet ücretine ve yargılama giderine hükmedilmiş. kararlarda KESİN. şimdi hangisi doğru ya da ben mi şanssızım son kaybettiğim davada bilirkişi yanlış yere değer biçmiş, onun ceremesini de bizim müvekkil çekti .
1-) bilirkişi nin yere düşük değer biçmesi sebebiyle açılmış ve tekrar değer biçilmesi sonucunda kaybedilmiş olan kıymet takdirine itiraz davasında, değer biçme de en ufak bir katkımız olmamasına rağmen ödemek zorunda kalacağımız yargılama gideri ve vekalet ücreti için bilirkişi sebebiyle devlete dava açabilirimiyim
2-) peki şimdi bu 2 farklı mahkeme kararından hangisi doğru? yanlış olan KESİN karara karşı başvurabileceğim bir yol var mı?