Mesajı Okuyun
Old 04-04-2009, 18:58   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Adalet Bakanlığı ile Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı Arasında “Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesinde Yargı Mensuplarının Rolü Projesi Protokolü” İmzalandı

“Devletin Kadına Karşı Şiddete Sıfır Toleransı Prensibi” çerçevesinde Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığına bağlı olarak çalışan Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ile Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı “Kadına Karşı Şiddete Son Ulusal Kampanyası” çerçevesinde “Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesinde Yargı Mensuplarının Rolü Projesi” başlatıyor. Bu kapsamda Adalet Bakanlığı ile Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı arasında protokol imzalandı.

Proje kapsamında 2009 yılında tüm Türkiye’de görev yapan toplam 350 aile mahkemesi hakimi ve Cumhuriyet savcısı 3’er günlük seminerlere katılacaklar ve örnek olayları tartışarak, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadına yönelik şiddet, aile içi şiddet, şiddet mağdurlarına yaklaşım teknikleri, konuya ilişin yasal mevzuat konularında bilgi alışverişinde bulunacaklar. 2010 yılında ise konunun önemi çerçevesinde, projenin sürdürülebilirliğinin sağlanması için Bakanlık içinde eğitici eğitim gerçekleştirilecek. Projenin teknik ve finansal desteği Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu tarafından sağlanacak.

“Ailenin Korunması Devletin Bekası İçin Önemli”

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Hilton Otel’de düzenlenen protokol töreninde yaptığı konuşmada, Anayasa'nın 41. maddesinin ailenin korunması başlığını taşıdığını ve bu yönde devlete görevler tevdi ettiğini belirterek, ailenin korunmasının devletin bekası için önemli olduğunu vurguladı. Şahin, 2002'de hükümete geldiklerinde TBMM'ye ilk sevk ettikleri yasa tasarılarından birinin aile mahkemelerinin kuruluşuyla ilgili olduğunu hatırlattı. Aile mahkemelerinde, asliye hukuk mahkemelerinden farklı olarak, sosyolog ve pedagog gibi sosyal çalışmacıların da görev yaptığını ifade eden Şahin, aile mahkemelerinin sadece yargılama yapmadığını, aile içi şiddetten doğan sorunların çözümüyle ilgili koruyucu, eğitici ve sosyal tedbirler aldığını anlattı. Bakan Şahin, 19 aile mahkemesine daha ihtiyaç duyulduğunu ve bu kapsamdaki çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun, Türkiye genelindeki 164 aile mahkemesinde görev yapacak hakim ve savcıların belirlenmesinde birtakım kriterleri göz önünde bulundurduğunu da dile getiren Bakan Şahin, evli, çocuk sahibi, 30 yaşını aşmış ve aile hukuku konusunda lisans üstü eğitim almış yargı mensuplarının tercih edildiğini anlattı.

Şahin, imzalanan protokol kapsamında verilecek hizmet içi eğitimin, yasaların uygulanması sırasında doğan sıkıntıların giderilmesine önemli katkı sağlayacağına işaret etti.

“Yasalar sıfır toleransla uygulanmalı”

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu da, Hükümet olarak kadına karşı şiddetle kararlı bir mücadeleye girdiklerini ve bu yönde ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bu kapsamda ''Çocuk ve Kadınlara Yönelik Şiddet Hareketiyle Töre ve Namus Cinayetlerinin Önlenmesi İçin Alınacak Tedbirler'' hakkındaki Başbakanlık Genelgesi'nin önemli bir adım olduğunu belirten Çubukçu, genelge ile yargı mensuplarının toplumsal cinsiyet bakış açısı eğitimi alması ve yasaların sıfır toleransla uygulanmasının sağlanmasının istendiğini dile getirdi.

Kadına Karşı Şiddete Son Projesi kapsamında, emniyet ve sağlık personelinin eğitimlerinin başarıyla tamamlandığını hatırlatan Bakan Çubukçu, ''Adalet Bakanlığı ile de benzer bir projenin gerçekleştirilmesinin yararlı olacağını düşünmekteyiz. Bu nedenle imzalayacağımız protokol önem arz etmektedir'' dedi.

Devlet Bakanı Çubukçu, protokol kapsamında, aile içi şiddetin yol açtığı suçlara ve şiddet mağduru kadınlara yönelik yargı faaliyetlerinde bulunan çeşitli yargı mensuplarının, kadına karşı şiddet, aile içi şiddet, toplumsal cinsiyet eşitliği, şiddet mağdurlarına yaklaşım tarzı, Ailenin Korunmasına Dair Kanun ve uluslararası sözleşmeler konusunda farkındalık ve duyarlılıklarının arttırılması, iletişim becerilerinin geliştirilmesine yönelik eğitim faaliyetleri düzenleneceğini söyledi.

İlk olarak 164 aile mahkemesinde görev yapan hakim ve savcılara yönelik 25-30'ar kişilik gruplar halinde eğitim seminerleri düzenleneceğini belirten Çubukçu, 2010 yılında da en az 25 aile mahkemesi hakimi ve savcıların eğitici eğitimine alınacağını bildirdi. Çubukçu, 2 yıl süreyle uygulanacak protokolün teknik ve finansal desteğinin Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'ndan karşılanacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından, Adalet Bakanı Şahin ile Devlet Bakanı Çubukçu, “Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesinde Yargı Mensuplarının Rolü Protokolü”nü imzaladı.

http://www.basin.adalet.gov.tr/faali...dinsiddet.html