Mesajı Okuyun
Old 21-03-2006, 13:27   #33
Emin ERKILIÇ

Mutsuz Aci GerÇekler

Keşke bu tartışmayı daha önce okuyabilseydim.Çok değerli hukukçu büyüklerimin baz almaları açısından hukuk eğitimi gören bir öğrenci olarak devlet üniversitesindeki şartları ve düşüncelerimi söylemek isterdim belki bu konu hakkındaki tartışmalar devam eder ümidiyle düşüncelerimi paylaşayım;

1-İsmini vermek istemediğim bir devlet üniversitesinde hukuk öğrencisiyim.

2-Fakültemize dekanımız sadece haftada bir gün gelir kendisini hiçbir öğrenci tanımaz.

3-Fakültemizde prof. yoktur.Diğer öğretim üyelerimizin çoğu yrd.doç'tur.

4-Ülkemizdeki çoğu üniversite "çan eğrisi"sistemini terketmişken biz hala bu sistemde devam ediyoruz.

5-sistemimiz ise lütfen dikkatle okuyun"Ortalaması 2.00 olmayan öğrenci üst sınıfa geçemiyor.Yani sınıf tekrar ediyor.Ayrıca başarısız olduğu derslerini telafi edebileceği bir imkan sunulmayarak...Yönetmelikte yaz okulu uygulaması vardır ancak öğretim üyelerimiz yazın okul açılmamasını sağlayabiliyorlar.Yaz okulunda alabileceğimiz derslerin kredi sınırı 8'dir.Medeni hukuk mesela 5 kredi yani tek derse tekabül ediyor.

6-Fakültemize veya cevresinde herhangi bir yere gazete gelmez.Kültürel bir aktivite imkansızdır.

7-Yani okula gitmek isteyebileceğimiz bir tek sebep bile yoktur devam mecburiyeti dışında

8-yukarıda anlattığım sorunlar teoriktir tabi yaşarken nasıl bir sıkıntı yarattığını tahayyül edersiniz.

Kusurum olduysa affedin.Ben başka bir üniversitenin hukuk fakültesine 1 puan daha alamadığım için gidemedim.Bu sistem yüzünden ve/veya bu olumsuzluklar sebebiyle sınıf tekrar ediyorum.Lisedeki sıra arkadasım benden 1 puan fazla alıp başka bir üniversitenin hukuk fakültesine gitti.ilk yıl ondan daha cok dersi vermeme rağmen o 2.sınıfa geçti ve fakat ben kaldım.Hala 1.sınıfta devam ediyorum ve sistemin veya diğer olumsuzlukların değişeceğini zannetmiyorum.Elimden geleni yapacağım ve mezun olacağım.

Umarım verdiğim bu gerçek örnek sizlere yardımcı olur.Belki benim fakültemden mezun olan arkadaslar da geçmişi hatırlar.Bu ülkede hukuk eğitimi kaliteli olan fakülteler elbette vardır ama asgari eğitim düzeyinden düşük fakülteler hukukçu değil ruh sağlığı bozuk nesiller yetiştiriyor.Üzülüyorum gerçekten çok üzülüyorum....
SAYGILARIMLA