Mesajı Okuyun
Old 09-10-2008, 11:50   #2
Gün Altay

MK MADDE 444.- Taşınmazların satışı, vesayet makamının talimatı uyarınca ve ancak vesayet altındaki kişinin menfaati gerekli kıldığı hâllerde mümkündür.
Satış, vesayet makamının bu iş için görevlendireceği bir kişi tarafından vasi de hazır olduğu hâlde açık artırmayla yapılır ve ihale vesayet makamının onamasıyla tamam olur; onamaya ilişkin kararın ihale gününden başlayarak on gün içinde verilmesi gerekir.
Ancak denetim makamı, istisnaî olarak özel durumları, taşınmazın niteliğini veya değerinin azlığını göz önüne alarak pazarlıkla satışa da karar verebilir." Hükmünü havidir.MK 463. maddesinde de hangi hâllerde vesayet makamının izninden sonra denetim makamının da izninin gerekli olduğu düzenlenmiştir. Bu madde de pazarlıkla satışın onaylanmasına ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Öte yandan Tüzüğün 25. maddesindeki düzenleme de bu bakımdan önemlidir. Hal böyle olunca Sulh Hukuk Mahkemesi vesayet makamı olarak satışın gerekliliğine karar verdikten sonra dosyayı re'sen Denitim makamına göndererek "pazarlıkla satış" konusunda karar verilmesinin değerlendirilmesini isteyecektir. Denetim makamı pazarlıkla satışı uygun görürse taşınmazın pazarlıkla satışına ve satış işlemlerinin gereği ve ifası için dosyayı Sulh Hukuk Mahkemesine gönderecektir. Eğer pazarlıkla satışı uygun bulmaz ise bu durumda sadece pazarlıkla satış talebinin reddine karar verecektir. Bu durumda ihale ile satış gerçekleşmesi gerekir. Kararın ise temyizi kabildir.