Mesajı Okuyun
Old 15-03-2007, 12:13   #3
Veysel

Sayın Kanat ;

Ben ne sizin gibi, nede Sayın Armutçu gibi düşünüyorum.
Bayan - Bay
Karı - Koca
Kadın - Erkek
Hanım - Bey vs. kelimeler birbirlerine karşılık olarak halk dilinde kendilerine yer bulmuştur. Sayın Armutçunun mantığı ile bakacak olursak “Bayan” cinsiyeti ifade etmiyorda “Bay” ediyor mu? Ediyorsa nasıl?
- Şoför – Kadın şoför
- Polis – Kadın Polis şeklindeki tespit için ;
Bu toplum yıllardır sadece erkek şoför, erkek polis ve erkek askerle haşır-neşir oldu. Bırakın isimlerini, kendilerini kabullenmeleri dahi zaman aldı. Bayanların ( yine kızacaksınız ama şimdilik yerine koyacak kelime bulamıyorum.) belirttiğiniz bu mesleklere dahil oluşu, şurada 5-10 yıllık bir geçmişe sahip. Siz yıllardır edindiğiniz bir alışkanlığı birden bırakabilir misiniz? Dikkat ederseniz Avukatlık mesleği için aynı şey sözkonusu değil. Çünkü kadınların ismi meslekle birlikte anılmıştır. Sayısal nitelik ve iletişimden dolayı toplumun benimsemesi burada daha kısa olmuştur.
Zamanla bunların hepsinin düzeleceğini düşünüyorum. Birde bence bu, işin şekil tarafı. Kim olursa olsun, önemli olan hitap tarzındaki içtenlik ve saygı. Bu toplum, kadına olan saygısından dolayı ona “Bayan” demiştir. Yoksa aşağılamak için değil…

Saygılarımla.