Mesajı Okuyun
Old 15-11-2006, 13:04   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Basın Ve Medyada Türk Hukuk Sitesi

Hukukçular konuyu internet ortamında tartıştı

Avukatların 'vicdan' sesi

Hukukçular, web sitelerinde bebek N.N'ye yapılan tecavüze verilecek cezayı tartıştılar. www.turkhukuksitesi.com sitesine taşınan bu tartışma ilginç... Ancak bu kendi aralarında 'özel' bir tartışma olduğu için isimlerini yazamadıkÉ

- İdam edilmeli

'Staj yaptığım sırada 3 yaş civarında bir kız çocuğuna benzer bir olay olmuştu. Çocuğun olayların farkında olması daha da vahim. Çünkü çocuğun ruhsal yapısı onarılmaz derecede zarar görüyor. O vakada, çocuk sanığı görünce sadece ağlayabildi. Olayın etkisiyle çocuk konuşmayı unutmuştu. Öncelikle çağın bütün bilim, teknik ve maddi imkanları bu gibi adi yaratıkların yetişmemesi için seferber edilmeli. İdam cezasının yeniden düşünülmesi gerektiği kanısındayım.'

- Bilimsel bakış mı duygusal bakış mı?

'Özellikle biz hukukçulara sorulduğunda büyük bir çoğunluğumuz derhal 'idam cezasına karşı' olduğumuzu övünçle söyleriz. Fakat malum olay karşısında yorumları izlediğimde, 'insanın kendini bir an için mağdur yerine koyduğunda' olaya, dünyaya, hukuka vs. daha farklı baktığımı görüyorum.'

- İdam ödül olur

'Bu yaratıkların idam edilmeleri bile onlar için ödül olacağından onların bir şekilde yaşattıklarından daha büyük acılar yaşamalarını istiyorum. Umarım ki içerde geçirecekleri zaman içerisinde de bunu yaşarlar. En büyük korkumsa onların dışarı çıkıp yaşamın bir yerinde karşımıza bilemediğimiz bir X amca olarak çıkmaları.'

13 yaşında olsaydı?

'Bebeğin yaşının bence bir önemi yok. Yaşının küçük olması ceza miktarını çoğaltacak ve hakimin de takdir hakkını artıracaktır. Cinsel olarak istismar edilen veya saldırıya uğrayan kişi 13/14 ve yakın yaşlarda olsaydı bu tepkiyi hukukçu arkadaşlar yine gösterecekler miydi?'

İlahi adalet

'Takip edildiği kadarıyla, tecavüz, ırza geçme vs gibi suçlarda, sanıklar ya cezaevlerinde şişlenmekte ya da kendileri intiharı tercih etmekteler. Bu belki de ilahi bir adalet.'

- Ya bilmediklerimiz

'İçimizde 17 aylık bebeğe 'cinsel' güdülerle yaklaşabilen bireylerin varlığını bilmek bile yeteri kadar kan dondurucu. Ve daha acı olan kanımca bu olay sadece ortaya çıkabilen. Ya bilmediklerimiz? Bir tarafta bebekler, çocuklar öbür tarafta bunu izleyerek zevk alabilen bireyler. İşte bu resim kadar beni ürküten bir şey yok.'

- Hadım edilsinler

'Bence önce hadım edilsinler sonra da üzerlerinde ''BİZ SAPIĞIZ, 17 AYLIK BİR BEBEĞE TECAVÜZ ETTİK'' yazan tabelalarla il il dolaştırılıp teşhir edilsinler. Hatta o da yetmez her gün canlı yayında tüm Türkiye'ye teşhir edilsinler. Bütün iller bitince, hapse atılmasınlar. Çünkü orada bizim paramızla rahat ederler! İdam edilsinler, belki o zaman içimiz soğur! Kimse de çıkıp, bana bu insanlık dışı demesin. Onların bebeğe yaptıklarını insanlığa sığdırabilen var mı?'

Ayla Önder

Haberin tamamı için:
http://www.aksam.com.tr/haber.asp?a=58306,104

Saygılar