Mesajı Okuyun
Old 05-04-2010, 13:35   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Toygar Yavuzcan
İlginenen arkadaşlara teşekkür ederim.
Sn. Dikici tarafından eklenen yarhıtay kararını ve yargıtay kararından değinilen hususları biliyorum. Ancak benim esasen öğrenmek istediğim noktaya pek temas etmiyor.
Şöyle ki;
Ortada süresiz bir kredi sözleşmesi var ancak bu kredi sözleşmesi banka tarafından kat edilmiş (banka borçluya ve kefillere ihtar göndererek kredi ilişkisini kestiğini bildirerek ihtar tarihine kadar olan borçların ödenmesini istemiş.)
Kanuni takibe gerek kalmadan ihtar da belirtilen borçlar ödenmiş. Ancak aradan -2- yıl geçtikten sonra banka tekrar aynı kredi sözleşmesine dayalı olarak kredi kullandırmış.
Benim takıldığı nokta tam burası, banka bizzat kendisi tarafından kesildiğini bildirdiği bir kredi ilişksine dayalı olarak tekrardan kredi kullandırabilir mi? Yada daha açık ve net sorayım kredi ilişkisinin kesildiği bildirimi ve kredi kat ihtarı kredilerin kullandırılmasına mesnet sözleşmeyi de ortadan kaldırmaz mı?

Sayın Yavuzcan,

Kat edilen şey bildiğiniz üzere kredi sözleşmesi değil, hesaptır. Bir kredi sözleşmesi süresiz ise sözleşme içinde yer alan hüküm nedeniyle kredi kullanılıp, ödendikçe açılan kredi limiti dahilinde tekrar kredi kullandırma hakkı vardır.

Bu itibarla hesabın kat edilmesi kredi sözleşmesinin ortadan kalkmasına neden olmaz. Bu hususa kısmen ilk mesajımda da değinmeye çalışmıştım.

Normal koşullarda kredibilitesi kaybolan bir müşteriye yeni kredi kullandırmak mantıklı olmaz. Ancak borçlu sözleşme süresi içinde herhangi bir zamanda mali durumunu düzeltmiş olabilir. Önemli olan husus krediyi kullandırırken ki zamanda borçlunun mali durumudur.

Eğer krediyi kullandırırken mali durumu bozuksa ve normal koşullarda o mali durumdaki bir borçluya kredi kullandırtmak olağan sayılmayacaksa, buna rağmen kredi kullandırılmış ise, kefil, bankanın bu tavrının MK.2'ye aykırı olduğunu iddia edebilir düşüncesindeyim.

Böyle bir durum yoksa yani krediyi kullandırırken borçlunun mali durumu uygunsa, kefilin maalesef kurtuluşu yok gibidir.