Mesajı Okuyun
Old 04-10-2008, 17:00   #10
av.murat kılıç

Mutlu

Alıntı:
Yazan Avukat Özkan ÖZBAŞ
Sayın meslektaşlarım;

Enteresan olduğunu düşündüğüm bir durumla karşılaştım. En azından daha önce karşılaşmadığım bir konu.

Bir borçlu hakkında icra takibini başlattım. Borçlu adına olduğunu düşündüğüm bir gayrımenkule haciz koymak istedim. Ancak borçlu adına değilmiş. Ancak benim elimde borçlu ile gayrımenkulün adına kayıtlı olan kişi arasında Noterde yapılmış Gayrımnekul Satış Vaadi Sözleşmesi var. Bu sözleşmede de açıkça satıcı ben paramı aldım diyor.
Kafamın karıştığı nokta şu; noter satışı (satış vaadi) yapmış ancak gayrımenkul borçlu adına tescil olmamış. Ancak borçlunun sahibi olduğu bir hak var. Ben burada borçlu adına tescil davası (medeni kanun anlamında ferağa icbar) açabilirmiyim. Dava açma izni için merciye başvursam veya davayı açsam bir sonuç alabilir miyim.

Bir taraftan gayrımenkul satışları resmi şekilde yapılmadığı için gayrımenkulün sahibi sicil sahibidir bu sebeple dava açamam diyorum, diğer taraftan bana borçlu olan kimse bir hak sahibi olmuş benim o hakka alacaklı olarak haciz koymam gerekir diye düşüyorum. Yani bir nevi borçluya murisinden kalan miras için mahkemeye dava açmak için alacaklının izin alması gibi.

Sonuç olarak karar veremedim. Bilgi ve yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

Çok ilginç bir soru, aklıma 3.kişilerdeki hak ve alacakların haczi geldi. G.menkulün satıcısında sizin borçlunuza ait hak ve alacak var gibi görünüyor. Bunun haczini talep edip ardından da tedbir kararlı talepli dava açılabilir diye düşünüyorum. Ancak emin değilim.