Mesajı Okuyun
Old 29-12-2008, 15:45   #10
altiokebru

Varsayılan Bir nafakadan on vekalet ücreti çıkartmak!

Merhaba Sayın Meslektaşlar. Nafaka takiplerinde veklet ücreti ile ilgili bir sorunum var, burada tartışılabileceğini düşündüm. Bir müvekkilim hakkında verilen yoksulluk nafakasına ilişkin karar doğrultusunda, nafaka alacaklısının vekili tarafından ödenmeyen bir aylık nafaka icraya konuldu. Bu icra emrinde işleyecek nafakalar talep edilmemişti. Vekile tebliğ zorunluluğuna uyulmadığından şikayet ederek ödeme emrinin iptali yönünde tetkik merciinden karar aldık. Yeniden usulüne uygun icra emri düzenlettirilebilecekken, alacaklı tarafça ayrı bir takip ile birikmiş üç aylık nafaka talep edildi fakat bu icra emrinde de işleyen nafakaların talep edildiğine ilişkin bir kayıt yok. Anladığım kadarı ile vekil arkadaş maktu vekalet ücreti ile yetinmek istemediğinden, belirli sürelerle birikmiş nafakaları icraya koyup birden çok vekalet ücreti almayı hedefliyor. Konuya ilişkin biraz araştırma yaptım, sonuca ulaşamadım. Ama işleyen nafakaları aynı takiple istemeyerek çok sayıda takip yapmak ve her seferinde borçluyu vekalet ücreti ödemek zorunda bırakmak pek hakkaniyete uygun değil takdir edersiniz. Nafaka alacaklısını yaptığı takipte işleyen nafakaları da talep etmeye zorlamak da mümkün değildir sanırım? Netice itibarı ile bir icra emri ile talep edilebilecek birikmiş ve işleyen nafakanın ayrı takiplerin konusu yapılmasına ve dolayısı ile birden çok vekalet ücreti tahakkuk ettirilmesine karşı izlenecek bir yol var mıdır? Saygılarımla..