Mesajı Okuyun
Old 29-10-2011, 13:20   #21
Ercan Turgut

Varsayılan EdnİlmİŞ Mallarda ZamanaŞimi

Sayın Habibe hanım,öncelikle iyi çalışmalar konudaki tartışmaların olduğu tarih eski ama konu hala güncelliğini ve önemini koruması açısından tartışmaya katılıyorum.Edinilmiş mallardaki zamanaşımının 10 yıl olması gerektiği görüşünüze katılıyorum ve ve bu güne kadar yayınlamış olduğunuz yargıtay kararlarında 2008 yılına kadar 2.hukuk dairesi dava süresinin 10 yıl olduğunu bu davaları inceleme görevinin ise 8.hukuk dairesine geçmesiyle birlikte 2.HD dairesinin bu süreyi bir yıla indirmeye çalıştığını hep birlikte görüyoruz.
Ancak ben şunu ifade etmek istiyorum.Evliliğin 2002 den önce olduğunu,boşanmanın ise 2006 yılında kesinleştiğini düşünelim.Tarafların hem 2002 den önce hem de 2002 den sonra edindikleri mal olduğunu da düşünelim.Boşanmanın kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde şöyle bir dava açtık.2002 den önceki mallar için fazlaya ilişkin haklarımızı saklı tutarak 5.000 tl katkı payı alacağı 2002 dan sonraki mallar için ise 10.000 tl katılım alacağı istedik tapudan gelen kayıtlarda bizim bilmediğimiz bir kaç mal ortaya çıktı ya da bilirkişi hesabına göre (bu arada bir yıllık süre geçmiş olsun)katkı payının 50.000 tl olduğu katılım alacağının ise 100.000tl olduğu anlaşıldı.Biz de HMK 107 ye göre taleplerimizi arttırdık.Bu durumda mahkeme katkı payı yönünden davanın kabulüne katılım alacağı yönünden ise 10.000 tl nin kabulüne kalan kısmın reddine mi karar verecek.Bu durum kesinlikle adil değil,katılım alacağı için aynı davada bir yıl diyeceksin katkı payı için ise 10 yıl diyeceksin.Tarafları ve konusu aynı bu durumu hukuk mantığı ile izah etmek çok zor.Bu davalar mecburen eskinden fazlaya ilişkin haklar saklı tutularak açılıyordu şimdi ise belirsiz alacak davası olarak açılmak zorunda,biz avukatlar davaya konu malların değerini bu mallar ilişkin borçların ne olduğunu davanın başında bilme şansımız her zaman olamaz.Eğer boşanmanın kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde katılım alacağı davası açıldıysa bilirkişi raporunda istediğimiz değerden yüksek değer gelmesi durumunda HMK 107 göre talebimizi arttırabileceğimizi düşünüyorum.ne dersiniz.?