Mesajı Okuyun
Old 11-05-2010, 19:21   #3
Admin

İcra takibine itirazın hukuki dayanağı İİK'dır, 30 günlük temerrüt süresinin ise BK. İcra takibine itiraz eden borçlunun bu 30 gün içinde fikrini değiştirip borcunu ödemesi her zaman mümkündür, bu durumda BK gereğince temerrüt oluşmayacağından bu süre dolmadan temerrüt olgusuna dayalı olarak işlem yapılamayacağı kanaatindeyim.

Örnekten gidelim: Siz icra takibi yaptınız, borçlu ikinci gün icra dosyasına sadece "itiraz ediyorum" şeklinde beyanda bulundu. Siz üçüncü gün buna dayalı temerrüt nedeniyle tahliye davası açtınız, borçlu dördüncü gün borcunu banka kanalıyla size gönderdi. Davanın duruşmasına girdiğinizde BK 260.'ın şartları oluşmuştur, mecurun tahliyesi gerekir demek mümkün olabilir mi? BK 260.ın şartı kendisine ihtarat yapıldıktan sonra 30 gün içinde borcunu ödememek ve bu gerçekleşmemiş.

İcra dosyasında beyan bana göre icra hukuku yönünden bir değer ifade eder, temerrüt olgusunun sabit olması için BK gereğince otuz gün beklemek ve ödeme olmadığını teyit etmek gerekir diye düşünüyorum.