Mesajı Okuyun
Old 22-09-2019, 21:21   #4
imsel

Alıntı:
Yazan imsel
üstadım teşekkürler.
kayıtsız şartsız ret isteyeceğiz.gerçek ret.bu halde de mirasçılık belgesi şart mı? yoksa nüfus kayıt örneği yeterli mi?saygılar
Yargıtay 2 HD, 27.03.1979 T., 1979/1027 E., 1979/2645: "Veraset belgesi, her zaman terekeye sahip çıkmak, başka bir anlatımla mirası kesin olarak iktisap etmek ( kabullenmek ) iradesini gösteren bir davranış değildir. Sözgelimi, emekli - dul - şehit aylığı almak veya Medenî Kanunun 610. maddesi gereğince emeğinin karşılığı olan tazminatı isteyebilmek ya da miras bırakanın öldürülmesi sebebi ile manevî tazminat davası ( BK. 47 ) açabilmek, terekenin defterinin tutulmasını ( MK. 559 ) isteyebilmek veya herhangi bir vakıf sebebi ile "tevliyete hak kazandığını" tesbit ettirmek amacı ile ve daha benzeri birçok sebeplerle veraset belgesi almak mümkündür. Bu bakımdan böyle bir belgenin alınması için Mahkemeye başvurmak, mirası red hakkının yitirilmesine veya borca batıklık iddiasında bulunmak hakkının ortadan kaldırılmasına yol açmaz." forumda http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=50473 linkinde sayın Av.Nevra hanımın paylaştığı bu kararın mefhumu muhalifinden ben mirasçılık belgesinin alınmaması gerektiği sonucunu çıkardım.