Mesajı Okuyun
Old 12-03-2022, 21:47   #29
LLM. Avukat Ömer Faruk İlgün

Alıntı:
Yazan av.bdilan
Meslektaşım merhaba, teşekkür ederim. Aslında ben de bu sonuca ulaşmıştım ama bilmediğim/gözden kaçırdığım bir şey oldu mu diye sormak istedim.

Bu bahsettiğim dosyamda danışmak istediğim bir husus daha var müsaadenizle. Müvekkilin yükleniciden satın aldığı (temlik sözleşmesi) işyeri niteliğindeki bağımsız bölüm için hem yüklenici hem de arsa sahibine asliye hukuk mahkemesinde tapu iptal tescil davası açtım ancak görevsizlik ile tüketici mahkemesine gönderilmesi kararı verildi. (Ayrıca ilgili bağımsız bölüm ile alakalı arsa sahibi ile yüklenici arasında da ayrıca bir tapu iptal tescil davası görülmekteydi, tapu ilk halde arsa sahibindeydi bu davanın akabinde yüklenici lehine tescil kararı verildi ancak dosya hâlihazırda istinafta.)

Sizce bu görevsizlik kararı karşısında nasıl hareket etmeliyim?
İstinaf etmeli miyim? Dava açıldığı tarihte müvekkil adına tapuya tedbir talep etmiştik ancak mahkemenin takdir ettiği teminatı yatıramamıştı müvekkil, görevsizlik kararını istinaf edersem tekrar tedbir talep etmem mümkün olur mu?

- Karışık anlattım kusura bakmayın, telefondan yazıyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim zamanınızdan ayırdığınız ve cevap verdiğiniz için meslektaşım.-
Merhaba,belirttiğiniz gerekçeleri yazarak istinaf etmek isabetli olur.İhtiyati tedbir talebiniz kabül edilmiş ancak infazı için gerekli teminatı yatıramadığınız için infazına dair tapu sicil md.ne yazı yazılmamıştır.
Bu nedenle ortada yeniden ihtiyati tedbir istenmesine gerek yok. Kaldi ki talep edilse dahi bu istem ortada mevcut ihtiyati tedbir olduğu için ret edilecektir.
Mevcut ihtiyati tedbir için gerekli teminatı yatırmanız halinde infaz yazısı yazılacaktır.