Mesajı Okuyun
Old 09-08-2009, 17:33   #4
Admin

Bu hizmetin eskisi gibi nüfus müdürlüğü eliyle resmi olarak verilmesi gerektiği yolundaki yorumlara katılıyorum, esasında ben de mesajım içinde aynı dileklerde bulundum.

THS içinde bu servisi nüfus müdürlüğünün sunduğu şartlarla sunma şansımız takdir edersiniz ki yoktur, zira girilen tc kimlik numarasıyla eşleşen isim ve soyadını verebilmek için tüm vatandaşların tc kimlik bilgilerine sahip olmanız zorunludur, bu da nüfus genel müdürlüğü dışında kimsenin sahip olduğu bir ayrıcalık değil.

THS'de verilen bu servis eskisiyle kıyaslanmayacak olsa dahi, bize göre halen (en azından bazı kişi ve kurumlar için) yararlıdır, zira en azından verilen bir numaranın sahte olup olmadığı sorgulanabilmektedir. Örneğin THS gibi gerçek kimlik bilgileriyle kayıt yapılmasını zorunlu tutan pek çok site vardır ve bu siteler bu hizmeti kullanarak en azından verilen numaranın "uydurma" olmadığını bu servisle kontrol edebileceklerdir. Nüfus müdürlüğünün sayfası kapandıktan sonra bugüne kadar bunu yapmanın hiçbir yolu yoktu, tek seçenek ilgilinin kimliğini size ulaştırmasını talep etmekti ki takdir edersiniz internet üzerinden kayıt prosedürde bu son derece zor bir alternatifti.