Mesajı Okuyun
Old 18-10-2007, 01:28   #126
Av. Lale Beşe

Varsayılan Şehper Hanımın da dediği gibi

Alıntı:
Yazan peremoglu
HukukÇu Olmak Bİr Ayricaliktir...
HukukÇu Olabİlmenİn Yolu İse Hukuk FakÜltelerİnden GeÇer...
'' hukuk nosyonu bu galiba '' slogan atmak....

hukukçu ne demek? hakim mi? avukat mı? noter mi? kaymakam mı? müfettiş mi? hukuk bilen biri mi? lütfen söyler misin? bu ayrıcalık nedir? bi yol varsa bu yol niye sadece hukuk fakültesinden geçer?

Hukukçu, hukuk fakültesi mezunu olan kişidir.

HUKUKÇU, BİR HAKİMİN NEDEN HUKUK FAKÜLTESİ MEZUNU OLMASI GEREKTİĞİNİ ANLAYABİLEN KİŞİDİR.

Hukuk nosyonuna ise güzel bir örnek vermiştim diye hatırlıyorum. "Yürütmenin durdurulması kararları" nın tedbir niteliğinde olduğunu anlayabilmek gibi. İşte bu olay hukuk nosyonu gerektiriyor. Hukuki bir nitelemenin bir hakimde "adı üzerinde, kulağa öyle geliyor, yav böyle olması gerekir" hissiyatlarını hukukun genel ilkelerine uygun bir şekilde doğurabilmesi yani hukuk nosyonunun varlığını gösterebilmesi için, o hakimin yoğunluklu olarak hukuk okuması yani hukuk fakültesi bitirmiş olması gerekir. Devletin işleyişini bilmekle alakası yoktur bu işin. Ayrıca böyle konularda bilirkişi görevlendirilmesi de mümkün değildir.

O değil de neden bizim memlekette halen daha böyle bir uygulama var? Bu herhalde dünya yüzeyinde bu işi bilen tek memleketin bizimki olduğunu göstermez değil mi? Sahi bu mümkün mü? Yoksa başka bazı nedenleri mi var?!

Hayır hukuk fakültesi bitirmelerine rağmen kötü hukukçular olduğu söyleniyor ya, bir de iktisat ya da açık öğretim fakültelerinden mezun olanların hukukçuluğunu düşünürsek neden hukukta bu kalite düşürmede ısrar?

Saygılarımla...