Mesajı Okuyun
Old 17-10-2006, 14:38   #14
Av.Suat Ergin

Sayın Taslak,

Şöyle düşünün o zaman...Size müvekkiliniz bu şekilde bir sorunuyla geldi...Siz de bildiğiniz kadarıyla davayı müddeabih göstererek açacaksınız. Masrafı cebinizden karşılamayacağınıza göre, müvekkilinizden talep edeceksiniz. 10.000 YTL örneğinden yola çıkarsak, masraf olarak(Davalı sayısına göre değişmek üzere) 50 YTL yerine 250 YTL talep edeceksiniz.Keşif yapıldı ve taşınmazın değeri belirlendi diyelim. Yine size göre bakiye harcı da yatırmalısınız. Keşifte yerin değeri diyelim ki 200.000 YTL olarak belirlendi. Taksime değil de satışa karar verildiğinde, binlerce YTL bakiye harcı da yatırdınız. Ancak müvekkiliniz kardeşleriyle barıştı ve satış aşamasından vazgeçti diyelim...Ne yapacaksınız? Yatırdığınız onca harcı geri alabilecek misiniz? Alamayacağınıza göre, başka bir avukata danışmış olan müvekkilinize vereceğiniz yanıt ne olacaktır? Şunu mu diyeceksiniz: "Ben taksim ihtimalini gözeterek davayı böyle açtım". Müvekkiliniz buna cevap olarak:"Ey avukat kardeşim, 50 YTL harç yatırarak dava açılabiliyorsa sen ne diye beni binlerce YTL zarara soktun?" derse cevabınızı çok merak ediyorum.

Saygılarımla