Mesajı Okuyun
Old 09-06-2010, 09:00   #2
Av.Yüksel Eren

Alıntı:
Yazan sarissa
Merabalar
N. elektornik imza nasıl kullanılır. Dosyamıza dilekçe göndermek istediğimizde hangi aşamaları kullanmamız gerekiyor.
Dosya numarası, mahkeme adı vs. nereye girilmeli. Bilgisayarımda doküman edütörünü kurdum N. elk. imzayı ve akıllı kartı da aldım ama nasıl kullanacağımı bilmiyorum. Ayrıca süreleri kaçırmamak adına tarih saat belirten bir başka işlem yapmak gereklimidir. Teşekkürler.

Sayın sarissa,

Uyap avukat portalda dosya takip bölümüne girip ilgili mahkeme ve dosyanıza erişiyorsunuz. Sayfanın en sağında yer alan butonun alt kısmında "dosyaya evrak ekle"yi tıklıyorsunuz. Açılan ekranda işleminizi yapıyorsunuz. Ancak sisteme eklenebilecek dosyanın udf uzantılı olması gerektiği için uyap döküman editörde hazıraldığınız ya da kaydettiğiniz dosyayı ekliyorsunuz. Teknoloji özürlüsü bir kişi olarak sonunda ben bile becerebildim

Elektronik imza ile evrak / dilekçe göndermek için uyapta ilgili dosyada vekil olarak kayıtlı olmanız gerektiğini sanırım hatırlatmaya gerek yok. Ben, vekaletimi dosyaya ibraz eder etmez kalemde, uyapta dosyaya vekil olarak eklenmemişsem ilk iş olarak bu işlemi yaptırıyorum.

Ancak çoğu mahkeme kaleminde, elektronik imza ile sisteme eklenen evrakın onaylanıp dosya içine alınma işleminin yapılmadığını görüyorum. Bunun yanı sıra sistem üzerinden dosyaya eklenen evrakın basılı olarak tekrar sunulmasının gerekip gerekmediği konusunda uygulama birliği de yok. Ben, dilekçenin en üst kısmına "evrakın elektronik imza ile uyap sistemine eklendiği, ayrıca yazılı olarak tekrar sunulmayacağı" ibaresini ekliyorm. (Bunu, Üsküdar İş Mhk. kalem çalışanlarının önerisi sonucunda yazmaya başladım). Bu şekilde işlem yaptığım dosyalar genellikle İş Mhk. dosyası ve şu ana kadar bir sorun yaşamadım. Fakat yine de tedbirli olmakta fayda var.

Kolaylıklar dilerim,

Av. Yüksel Eren