Mesajı Okuyun
Old 17-06-2008, 13:37   #10
Av.muhittinköylüoğlu

Kadınının üzüntü ve çaresizliğini paylaşırsam belki yüküm hafifler

1-meslektaşımız zaten soru sormamış.
2-bazen mesleki bir şovenizme kaydığımızı düşünüyorum.Vatandaşın hukuki bilgisi ve hukukun gereklerini yerine getirmedeki davranış biçimi yeterli olmayabilir.Tüm bunları avukatı ile aralarında anlaşmazlık olduğunda en azından harici yorumlarda dahi dikkate almayacakmıyız.Bazen birşeyleri ispatlamak mümkün olmayabilir.Ama bakınca bir şeylerin ters olduğunu görürsünüz hissedersiniz.hukuki deyimiyle hayatın olağan akışına aykırılık vardır.ama ispatı yoktur.
sonra bu ülkenin c.başkanı başbakanı yargıtay başkanı için dahi mış lı konuşmalar yapılırken 50.000. aşkın meslek üyesi içim niye mış lı konuşma yapılamasın.hem de isim dahi verilmeden.avukatlar peygamber torunu değildir.onlarda hata yapar.ve bir çok mahkeme kararı ile baro disiplin kararları da bunu gösteriyor.
özele gelirsek.ben çok samimi bir arkadaşımla almancı boşanma davaları nedeni ile darıldım.benle de bir ilgisi yoktu.bürosunda tanık olduğum bir olay nedeniyle .şöyle anlatayım.
önce almancı boşanma davası nedir diyenlere açıklayayım.yada olmaz diyenlere.almancıların büyük çoğunluğu biliyorsunuz cahil insanlar.okuma yazması olmayanlar dahi mevcut.yada ilkokul mezunları çoğunluk.Bunlar eşlerini almanya da konsoloslulkara türkiyede notere götürerek resimli ve3kalet çıkarttırıyorlar sana ev yada araba aldıracağım işle avukat ilgilenecek diyerek.bu vekalet aslında boşanma davası için oluyor ya da bu yetkiyi de içeriyor.Bu vekalet ile tayin edilen avukat kadını hiç görmeden vekaleti alıyor.erkeğin avukatı ile kurulan işbirliği ile kadın hiç haberi olmadan boşanma davası sona erdiriliyor.kadın avukatı şikayet etse verdiği boşanma vekaleti ortada.işte böyle bir dava konuşulurken olaya tanık oldum.arkadaşa bu yapılan işlemin yasa ve hukuka aykırılığı bir yana ayıp ve günah olduğunu söyledim.o beni ilgilendirmez parama bakarım deyince ben söylediklerimi burada tekrarlayamayacağım.bir daha da kendisi ile görüşmedim.ama ne yazık ki bu uygulamanın yaygın olduğunu gördüm.
değerli meslektaşlarım bu tür olumsuz örnekler tabi ki her avukat için geçerli değil ama hiç yok diyemeyiz.ve bunu konuşmamak devekuşu gibi başımızı kuma gömmek sorunu çözmüyor.