Mesajı Okuyun
Old 14-10-2011, 22:42   #1
mehmetardic

Varsayılan Boşanma davalarında yetki - 6100 Sayılı Kanuna göre

1086 sayılı yasaya göre, boşanma davalarında özel yetki kuralı gereğince davacının veya eşlerin son 6 ay birlikte oturdukları yer mahkemesi yetkiliydi.

6100 S.K. da ise boşanma davalarına özgü bir yetki maddesi bulamadım/göremedim.Görebildiğim kadarıyla genel yetkili (davalının yerleşim yeri) yetkili olması gerekiyor.

Sorum şu ki, eylül 2011 de açılan bir boşanma davasında dava dilekçesi ekim 2011'de tebliğ ediliyor.Genel yetkiye göre yetkisiz mahkemede açılmış durumda..(konya)

6100 S.k.'nun geçici 1. maddesinde 'Bu Kanunun yargı yolu ve göreve ilişkin hükümleri, Kanunun yürürlüğe girmesinden önceki tarihte açılmış olan davalarda uygulanmaz.' denilmek suretiyle sadece görev sınırının derdest davalara uygulanmayacağı belirtiliyor.

Somut olayda, (6100S.k.'da boşanmaya özgü bir yetki kuralı olmadığını varsayarsak-emin değilim çünkü) yetki itirazında bulunup, karşı dava açabilir miyiz? Karşı davayı yetkisiz olduğunu iddia ettiğimiz(konya) mahkemesinde açmak gerekecek ki bana pek mantıklı gelmedi.

Saygılarımla,