Mesajı Okuyun
Old 28-05-2015, 17:55   #2
Av.Selim Balku

Yargıtay Ceza Genel Kurulunun vermiş olduğu karar neticesinde, tahhüdü ihlal suçu oluşması için, taahhüt edilen miktarın rakamsal olarak açık ve net yazılması gerekirdi. Daha sonra ki kararlar da bu karara atfen düzenlenmiştir. (içtihat programı yanımda yok, karara ulaşmak kolay olmalı)

Benzer bir davamda hatırladığım kadarıyla, mahkeme rakamlar açık açık yazılmış mıydı, onu incelemişti...

Sizin olayınızda rakamlar miktar olarak açık yazılmış ancak ödeme tarihi "iki gün içerisinde" şeklinde yazılarak, tarihe ilişkin netlik olgusu oluşmamıştır.

Memurun yazım kuralına uymadığı görüşüne katılmıyorum. Borçlu bu şekilde taahhüt verdiyse, o da onu yazmıştır.

Benim fikrime göre, ödeme tarihinin net olmamasına karşın, "iki gün içerisinde ödeyeceğim" cümlesinden taahhüt tarihinin dönemi anlaşılmaktadır. Bu sebeple kıvırmaya gerek olmaksızın mahkeme kararına katılmıyorum.

Ancak zaten ceza vermekten yana olmayan şuan ki sistemde tarihin net yazılmayışı da tıpkı miktarın da net yazılmayışı gibi yorumlanarak, taahhüdün doğru alınmadığı kararı kesinleşecektir...

Kolay Gelsin...