Mesajı Okuyun
Old 01-03-2010, 15:22   #89
AV.KAĞAN

Varsayılan Vekalet ücretinin tahsilini talep eden Avukat'a vekalet ücreti ödenmesi zorunludur.

Konu ile ilgili Sitede doleştım ancak net bir karar bulamadım. Bu nedenle aşağıdaki kararı sunuyorum. Kararda özetle vekalet ücretinin vekalet ücretine hak kazanılacağı teyit edilmiştir.

T.C. YARGITAY
12.Hukuk Dairesi Esas: 2008/22474 Karar: 2009/2647 Karar Tarihi: 16.02.2009

ÖZET: Avukat vasıtasıyla takip edilen icra işlemlerinde tarifeye göre, vekil lehine icra vekalet ücreti ödenir. Mahkemece, icra vekalet ücreti talebinde bir usulsüzlük bulunmadığından şikayetin reddi yerine yazılı gerekçe ile kabulüne karar verilmesi isabetsizdir.

Somut olayda, alacaklı vekili vasıtasıyla lehine ilamda hükmedilen 39.500.-TL. vekalet ücreti alacağının tahsili için takip yapılmış ve icra vekalet ücreti de talep edilmiştir.

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 2. ve 11. maddelerine göre; avukat vasıtasıyla takip edilen icra işlemlerinde tarifeye göre, vekil lehine icra vekalet ücreti ödenir.

Mahkemece, yukarıdaki açıklamalar ve yasal düzenlemeler nazara alınarak, icra vekalet ücreti talebinde bir usulsüzlük bulunmadığından şikayetin reddi yerine yazılı gerekçe ile kabulüne karar verilmesi isabetsizdir.

Sonuç: Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK. 336 ve HUMK. 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 16.02.2009 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)